Mégsem fiatalít a vérfrissítés

A kissé bizarr módszer körül nagy volt a felhajtás, és mind a módszert fejlesztők, mind a lehetséges páciensek nagy érdeklődéssel várták a fejleményeket.

2016. november 24., 09:31

A növekedési hormon után újabb természetes fiatalságelixír tűnt fel az elmúlt években: a fiataloktól vett vérátömlesztés. A Nature Communications szaklapban most publikált legújabb kutatás viszont lehűtötte a kedélyeket: aki a fiatalok vérétől várja, hogy megfiatalodjon, csalódnia kell – írja a Híradó.hu.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A Kaliforniai Egyetem szakemberei azt tapasztalták: a fiatal egerek vére az idősebb állatokba átömlesztve semmilyen mérhető egészségi hatással nem járt, és feltételezik, hogy az embereknél is hasonló lehet az eredmény.

Meglepő és tudományosan értékesebb megfigyelés ugyanakkor, hogy az idős egerek vére a legkülönfélébb problémákat okozta a fiatal példányok szerveiben.

A kutatás így nem várt eredményt hozott, de talán mégis közelebb vihet az öregedés megértéséhez. Lehetséges, hogy az öregedés hajtóerejét a vérben az idők során felhalmozódó különböző molekulák jelentik – fogalmazta meg a munkát vezető Irina Conboy biomérnök.

Érdekesség, hogy a lavinát ugyancsak Conboy professzor és csapata indította el még 2005-ben. Akkor idősebb és fiatalabb egerek szervezetét sebészeti módszerekkel összekötötték, és azt tapasztalták, hogy az idős állatok szervezete hamarabb regenerálódott a beavatkozás után.

Bár az öregebb egér a fiatal szív, tüdő és más szervek áldásait is élvezhette, de a médiában már úgy jött le, hogy a vér felelt a jelenségért. A most, több mint tíz évvel később megismételt kutatásban kizárólag erre összpontosítottak. A vérátömlesztéseket addig folytatták, amíg az egerek ereiben fele-fele arányban keringett a saját vérük és a kapott vér. Egy hónap után tesztelték az állatokat, míg az idősebb egéren semmilyen változást nem tapasztaltak, a fiatalabb szervezete kifejezetten rosszul reagált a transzfúzióra.

„Az öregedés összetett jelenség. Hatékony kutatásokkal közelebb juthatunk a megértéséhez, mint ha egyetlen megoldást keresnénk” – summázta Irina Conboy.