Lefotózták a Jádenyulat a Holdon
Egy amerikai űrszonda lencsevégre kapta a kínai Jütu felderítőt a Holdon. A 150 centiméter széles kerekes jármű egyetlen képpontként látszik az amerikai űrügynökség Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) szondájának felvételén. A Jütut (Jádenyúl) a Mare Imbrium (Esők tengere) felszínére december 14-én felszállító egység is kivehető a közelben.
Mindkét kínai űreszköz igen fényes a sötét holdi „por” előtt, és hosszú árnyékot vet. Ennélfogva igen könnyen kiszúrhatóak a – most már pontos térkép-koordinátákkal ellátható – landolási helyről készült „előtte-utána” fotókon.
A Csang'o–3 (Nagyobb nyíl) és a Jütu (Kisebbik nyíl) napnyugta előtt holdi felderítésük első napján. A képet az LRO szűk látószögű kamerája készítette. (Fotó: NASA/GSFC/Arizonai Állami Egyetem.)
A NASA szerint az LRO a hónap elején nem volt előnyös pozícióban a fotózáshoz, orbitális pályája csak december 25-én vitte közvetlenül a kínai készülékek fölé. A publikált fotók 150 kilométeres magasságból készültek – írja az MTI.
A Jütu Kína első landolási missziója égi kísérőnkön. Miután a felderítő rámpán legördült a holdi felszínre, ívelt pályán megkerülte szállítóegységét.
A kutatók így ellenőrizni tudták a rendszereket, mielőtt a robotot hibernálták volna a két földi hétig tartó hosszú holdi éjszakára. Amikor felébresztik, a Jütu feltérképezi majd landolási zónáját, vizsgálja a poros terepet és geológiáját.