„És akkor a klímaváltozás ránk törte az ajtót”
Hogyan hat a klímaváltozás az országra és a fővárosra? Mi történik az erdőkkel? Miért fontos, hogy fákat és erdőket telepítsünk a városokba? Mit tudunk tenni a klímaváltozás hatásainak csökkentéséért?
A Művészetek Völgyében, a Pest-Buda udvarban stílszerűen tikkasztó hőségben klímakutatók és növényvédelmi szakemberek beszélgettek arról, hogyan lehetne csökkenteni a klímaváltozás hatásait Budapesten és az országban egyaránt.
Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő Zrt. erdőmérnöke rögtön egy meglepő tényt közölt: a második világháború óta Budapest erdőterülete megduplázódott.
„Ezek az erdők nem majd a jövőben segíteni, ezek a fák, erdők már most segítenek nekünk”
– magyarázza Lomniczi, aki szerint a fás és egy lebetonozott terület között akár 40 fok különbség is lehet.
„Feltaláltuk az árnyékot, igen, a mai korban újra fel kell találni az árnyékot – hiszen ez nem magától értendő és nem is állandó”.
Ugyanakkor a klímaváltozással változnak az erdők, eltűnnek a bükkösök. A budapesti példánál maradva, a Normafa bükkjei is eltűnnek, ez a terület erdős sztyeppévé válik 2050-re – folytatta Lomniczi. Mindezközben a fővárosi erdős területek egyre nagyobb tömegeket vonzanak.
Ránk törte az ajtót a klímaváltozás
A klímaváltozás ránk törte az ajtót, most már a saját bőrünkön érezzük, bár korábban is voltak aszályos időszakok, a mostaniak gyakorisága és ritmusa sem hétköznapi – folytatja Orlóci László, egyetemi docens, a Füvészkert igazgatója.
![](/data/kepek_220728/rsz_dsc_5591_fit_800x10000.jpg?key=8751f8e958672f0aa2cf7ef2a7e05e79)
Hozzátette: a növénytakaró nagysága mérhető, de annak hatékonysága sokkal bonyolultabb kérdés. Miközben kiszorulnak például a bükk, új, szárazságtűrő növények jelennek meg, így a növények teljesítőképessége is csökken.
Mi is sokat tehetünk a saját környezetünkért
Illyés Zsuzsanna, a Magyar Agrártudományi Egyetem docense szerint településeink döntő többsége falusias vagy kertvárosi jellegű.
„A saját kertjeinkben óriási potenciál van. Fontos lenne, hogy a klímaváltozást jól viselő növényeket telepítsünk” – mondta a kutató annak kapcsán, hogy az egy ember is sokat tehet környezetéért.
Arra a kérdésre, hogy vajon a sűrűn beépített belvárost segíti-e, hogy Pesterzsébeten erdőt telepítünk Ürge-Vorsatz Diána klímakutató azt mondta:
„Sokszor elfelejtjük, hogy az erdőknek és fáknak óriási szerepe van a vízháztartásban is, így igen, fontos, hogy Pesterzsébeten fát ültessünk.”
![](/data/kepek_220728/DSC_5596_fit_800x10000.jpg?key=d2878f1c76463c930c05e13e5ab061cd)
„A klímavádelemben fontos, hogy minden egyes buszmegállót, járdát, házat és minden útfelületet leárnyékoljunk. Elsősorban fákkal, hiszen egy árnyékoló alatt még sokszor még nagyobb meleg van. Egy fa alatt sosincs melegebb” – mondta a fizikus, klímakutató.
Nem az állam, nem a kormány, hanem mi vágjuk ki a fákat
Ürge-Vorsatz szerint a legtöbb fa ma a zöld kerületekből és az agglomerációból tűnik el.
„A fákat nem az állam, nem a város, nem a kormány, hanem a kiköltözők vágják ki, pedig ma kell elültetni azokat, amelyek a húsz év múlva érkező hőhullámoktól védenek meg minket.”
Adódik a kérdés, ha már ültetünk, akkor milyen fát ültessünk?
Orlóci László szerint a növények is vándorolnak, csak ez a változás az utóbbi években rettentően felgyorsult.
A kérdés szerinte az, hogy fel tudunk-e szállni elég hamar erre a vonatra. Ehhez megfelelő megfelelő növényválasztás és megfelelő technológia kell. Ez pedig nem csak fák kiválasztásának kérdése.
„A panelek teteje a mai napig fekete kátrány. Ha ezeket csak egyszerűen fehér színűre lefestenék, már jobban járnának az ott lakók, ahelyett, hogy légkondikat építenek.”
– mondta.
Zsigó György agrármérnök és növényorvos szerint sokszor sajnos még talajról sem beszélhetünk a városi környezetben, ami nagyon megnehezíti a város fásítást is.
![](/data/kepek_220728/DSC_5606_fit_800x10000.jpg?key=c87fc88e8e7651183ff13013c0c469b7)
Ráadásul a növényvédelem terén sem állunk jól. Mint mondta, érkeznek a behurcolt kártevők, miközben sokszor politikai okok miatt nem lehet ellenük védekezni.
„Itt van például a vadgesztenyelevél-aknázómoly, ha nem védekezünk ellene, akkor már nincs lomb a fákon. Ha nem védekezünk, ezek a fák kipusztulnak, miközben a védekező szereket kivonták politikai alapon”
– mondta Zsigó.
Budapesten is telepítettek erdőt
Lomniczi Gergely pozitív példát is hozott. Mint kiderült, Budapesten, Csepelen a szemétlerakón harminc éve áll erdő, a Mocsáros dűlőn pedig nemes nyárt telepítettek, sikerrel.
„Mindezt úgy, hogy méteres sitthalmot kellett hozzá áttörni – folytatta. Most azzal kísérletezünk, hogy Délkelet-Európából hozunk tölgyfát, olyan helyekről, ahol már hozzászoktak a keményebb klimatikus viszonyokhoz.”
Ürge-Vorsatz szerint a jelenlegi modellek szerint a városokban a városi hőhatás egyelőre erősebb a klímaváltozásnál.
„Tehát a hőszigetek miatt még jobban szenvedünk, ezért is kellene az erdősítés”.
Terjengő agglomerációk
Illyés Zsuzsanna szerint a helyzetet tovább rontja a terjedő agglomerációk is. Az országban jelenleg 24 olyan település van, amely körül agglomeráció alakult ki, a kitelepülő lakosság ráadásul nem ért a növényekhez, ráadásul ma semmilyen zöldprogram sincs.
Orlóci László szerint nemcsak program, még a jogszabályi háttér sem segít. Mint mondta: jelenleg 13 jogszabály rendelkezik a települési zöldterületről, ám ezek nemcsak régiek, de egyes szabályok károsak is.
„Példa: kábelfektetésnél mindig a zöldterületen végzik az árokásást, még véletlenül sem az utat törik fel, vagy úgy ültetnek el egy fát, hogy annak esélye sincs életben maradni”
Szerinte, ha lenne egy jó zöldterület-szabályozási rendszer, az visszahatna az emberekre, hiszen látnák, hogy lehet így is és lehet jobban is csinálni. Mint mondta: összehangoltság, program és a politikai szándék is hiányzik.
Mint elhangzott: a klímváltozás olyan mint egy thriller, de azért látszanak megoldások, javaslatok, egyszerűen csak át kell állítani a gondolkodásunkat.
Kérdés persze, hogy mikorra sikerül ez.
(Kiemelt kép: Kerekasztal beszélgetés Klímaváltozás Budapesten címmel, a Művészetek Völgyében. Fotó: Bazsó Bálint/168.hu)