Vizsgához kötnék az internethasználatot, enélkül nem lesz lehetséges a böngészés
Belgiumban szeretnék csökkenteni az virtuális térben történő bűncselekmények számát, ezért vizsgához akarják kötni az internethasználatot.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy egyre nagyobb problémát okoznak a virtuális térben elkövetett bűntények. Az egyes országok eltérő módokon próbálnak erre a jelenségre megoldást találni. Belgium egy forradalmi megoldással állt elő, vizsgához szeretnék kötni az internetezést, írta meg az Infostart.
Belgiumban már az internetezésből is vizsgázni kell
Belgium radikális lépésre szánta el magát a kiberbiztonság terén: 2026 áprilisától minden internetfelhasználónak kötelező lesz kibervédelmi jogosítványt szerezni, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internet alapvető szolgáltatásaihoz – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CCB).
A kibervédelmi jogosítvány megszerzése online vizsgához kötött, amelynek célja, hogy a lakosság alapvető kiberbiztonsági ismeretekkel rendelkezzen. A sikeres vizsgát követően kiadott engedély személyi azonosítóhoz kapcsolódik, és elengedhetetlen lesz például az e-mail, a közösségi média vagy az online bankolás használatához.
Miguel De Bruycker, a CCB főigazgatója hangsúlyozta:
„Ahogy jogosítvány kell az autóvezetéshez, úgy ma már digitális jogosítványra is szükség van az internet biztonságos használatához. Túl sokan esnek áldozatul adathalász támadásoknak anélkül, hogy tudnák, mi történik. Ezzel a kezdeményezéssel megelőzni és felkészíteni szeretnénk a felhasználókat”
A vizsga három típusa különböző felhasználói csoportokat céloz meg:
- A típus: magánszemélyek
- B típus: vállalkozók, webáruház-tulajdonosok
- C típus: köztisztviselők, IT-szakemberek
Az online vizsgát évente háromszor lehet megismételni, a pótvizsga díja 123,45 euró. Azok, akik nem rendelkeznek érvényes engedéllyel, 2027-től akár 72 órás internetkorlátozás alá is kerülhetnek, és szélsőséges esetekben „kiberfelügyelet” alá vonhatják őket.
A vizsga a „Surfer sans soucis – Gondtalanul böngészni” elnevezésű állami e-learning platform tananyagán alapul, amely a digitális alapismereteket oktatja, például: adathalász e-mailek felismerése, kétlépcsős hitelesítés használata, biztonságos internethasználati szokások kialakítása. A belgák már most felkészülhetnek a kibervizsgára az oldalon található önellenőrző tesztek segítségével.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)