Így még sosem láthattuk a halálos átkot szóró múmiát

Új arcot kapott, ezúttal barna szemekkel Ötzi, a gleccsermúmia felfedezésének közelgő 20. évfordulója tiszteletére. A "jégember" arcát a Dél-Tiroli Régészeti Múzeum március elsején nyíló új kiállításán mutatják be.

2011. február 22., 11:06

Az "élő" Ötzi arcát két holland szakértő, Alfons és Adrie Kennis rekonstruálta a múmia csontvázának háromdimenziós felvételei, valamint a legújabb igazságügyi orvosszakértői módszerek segítségével. A legújabb kutatások szerint ugyanis Ötzinek barna szemei voltak, nem pedig kékek, mint korábban hitték. A bolzanói múzeum tökéletesíti a gleccsermúmia tartósításának módszerét is, az oxidációt gátló tiszta nitrogént alkalmazva – írja az MTI. A kora rézkorban, 5300 éve élt Ötzi múmiáját 1991. szeptember 19-én Olaszország és Ausztria határán, az Ötz-völgyi-Alpokban, Hauslaubjoch közelében, 3210 méter magasan jégbe fagyva fedezte fel egy nürnbergi házaspár, Erika és Helmut Simon.

A jégember, aki a feltételezések szerint 45 éves kora körül hunyt el, 160 centiméter magas volt, testsúlya pedig nem haladta meg az 50 kilogrammot, s ha ma élne, 38-as lábbelit viselne. Ötzi a hírnevét azonban sokkal inkább a jégember átkának tulajdonított haláleseteknek köszönheti: a múmia megtalálása után több olyan személy is elhunyt, akik valamilyen módon kapcsolatba kerültek a rézkori vadásszal. Így Ötzi megtalálója, Helmut Simon hegymászás közben zuhant le egy szikláról 2004-ben. A gleccsermúmiát megvizsgáló igazságügyi orvosszakértő 1992-ben autóbalesetben vesztette életét, amikor egy, a jégemberről tartandó előadásra sietett, de Ötzi "átka" lesújtott hegyi vezetőre és hegymászóra, újságíróra és kutatóra is.