Egészen új oldaláról ismerhetjük meg a Holdat, elképesztő, ami kiderült

A Hold túloldalán talált kőzetek érdekes dologról árulkodnak. 

2024. november 21., 14:26

Szerző:

A kutatók megvizsgálták a Hold túloldaláról visszahozott mintákat, az eredmények alapján arra jutottak, hogy vulkáni tevékenység alakíthatta az égitest felszínét. Az eredmények a a Chang'e-6 kínai misszió által gyűjtött minták első tudományos elemzései. 

A Hold túlsó oldala 

A nature.com cikke szerint Chang'e-6 misszió során közel két kilogramm holdtalajt gyűjtöttek össze júniusban, amit aztán egy kapszulában juttattak vissza a Földre. A Chang'e-6 volt Kína második olyan küldetése, amikor a Hold túlsó oldalát vizsgálták, 2019-ben a Chang'e-4 landolt ott. Mindkét esetben a Déli-sark–Aitken-medencébe, a Hold egyik legrégebbi és legnagyobb kráterében ért földet az űrszonda, ami közel 4 milliárd évvel ezelőtt, egy meteor becsapódás következtében alakult ki. 

Vulkáni tevékenység 

Ahogy azt várható volt, a kutatók azt találták, hogy az elemzett finom por különböző geológiai korszakokból származó szemcsék keverékét tartalmazza. A mérések tanúsága szerint pedig számos porszem lávából származik, amely egy mintegy 2,83 milliárd évvel ezelőtt kitört vulkán kitörésének az eredménye lehetett. A kutatók 4,2 milliárd éves lávaszemeket is találtak, ami arra enged következetni, hogy már akkor is lehetett vulkanikus tevékenység a Holdon. A mostani tanulmány, illetve korábbi kutatások is alátámasztani látszanak mindezt, vagyis nagyon úgy tűnik, hogy mielőtt kialakult a ma szinte teljesen mozdulatlan környezet, azelőtt aktív vulkanizmus alakíthatta a Hold felszínét. 

Rejtélyes foltok tűntek fel a Marson

Amint azt lapunk is megírta furcsa dolgot fedeztek fel a Marson dolgozó robotok. A NASA Perseverance roverje ugyanis a Neretva Vallis régióban lévő Serpentine Rapids vörös kőzetein rejtélyes, zöld foltokra bukkant.  A Földön hasonló árnyalatok az ősi, vöröses kőzetrétegekben gyakoriak, amik akkor alakulnak ki, amikor folyékony víz szivárog át az üledéken, még azelőtt, hogy az sziklává keményedne. További részletek ebben a cikkünkben. 

Folyékony vízre bukkantak 

Portálunk még augusztusban írt arról, hogy a tudósok folyékony vízre bukkantak a Mars sziklás külső rétegében. Az eredmények a NASA Mars Insight Lander adatainak új elemzéséből származnak, amely 2018-ban érte el a bolygót. Az egység egy szeizmométert is magával vitt, ami aztán négy éven keresztül rögzítette a bolygó belsejéből származó rezgéseket. E rengések elemzése során bukkantak a kutatók a folyékony víz nyomaira – közölte a BBC. A marsi sarkokon egyébként van fagyott víz, valamint a légkörben is azonosítottak már vízgőzt, viszont ez volt az első alkalom, hogy folyékony vizet találtak a bolygón. Az elemzések – melyeket a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban – szerint a víz 10-20 kilométerrel a felszín alatt található. A felfedezés választ adhat arra a kérdésre, hogy hova is tűnt évmilliárdokkal ezelőtt a marsi víz. A bolygó ugyanis hárommilliárd éve sivatag. A felszínét korábban víz boríthatta, aminek nagy része elveszett az űrben, amikor a Mars elvesztette a légkörét. Most azonban úgy tűnik a víz egy része jelenleg is a föld alatt van a Marson. További részletek ebben a cikkünkben.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.