Hírek
Rogán feltaláló
Új oldaláról ismerhettük meg Rogán Antalt: a kabinetminiszter egy digitális aláírással kapcsolatos találmányt jegyez a kormányzati hátszéllel gazdagodó Hunguard Kft. látható tulajdonosaival, Csík Balázzsal és Lengyel Csabával – derítette ki a Népszabadság. A Hunguardot a rezsiharc farvizén segítette piacra a Fidesz a közműcégek auditálására. A vállalkozás mögött, amely a rá szabott törvények és kormányrendeletek jóvoltából futott fel, offshore-szerű cégfelépítés látszik: haszna papíron először Máltára, majd onnan Ciprusra kerülhet – írja a lap.
Ami a találmányt illeti: a genfi székhelyű Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) honlapján a hivatalosan közzétett szabadalmi kérelmek között a lakcíme alapján azonosítható Rogán Antal, mint egy digitális aláírási eljárás feltalálója. Ehhez mellékelik a magyar Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához 2014-ben benyújtott Eljárás elektronikus állomány digitális aláírására, illetve a 2015-ben benyújtott Eljárások elektronikus állomány digitális aláírására, valamint autentikálási eljárás című kérelmet. Rogán és két társa tavaly májusban jelentette be a magyar szabadalmi hatóságnak a digitális találmányt. Ekkor a politikus még a Fidesz parlamenti frakcióját vezette. A magyar kérelemben Rogán neve csak egykori jogosultként jelenik meg, ami nem feltétlenül egyezik meg a feltalálóval. Ugyanakkor a WIPO honlapján e találmány nemzetközi kérelmében Rogán egyértelműen megjelenik feltalálóként is.
A jogosult egyébként ma már nem Rogán Antal, Csík Balázs és Lengyel Csaba. Februárban ugyanis eladták a jogosultságukat a Pozsgai Petra tulajdonában lévő MobilSign Kft.-nek, bár ez a cég tavaly decemberig Csík Balázs és Lengyel Csaba tulajdona volt. A MobilSign a honlapján számos vállalkozást partnerként tüntetett fel, ám miután a Népszabadság sorra megkereste ezeket a „partnereket”, a Telekom kivételével az összes társaság neve lekerült a weboldalról.
Rogán Antal közleményében azt írta, a szabadalmi jogból mindeddig nem származott jövedelme, az eljárás piaci bevezetésével kapcsolatos költségek felemésztették az eddigi bevételeket, így a védjegytulajdonosok részére jogdíjfolyósítás nem történt. „Sem a Hunguard Kft.-ben, sem más gazdasági társaságban tulajdonrészem nincs. Természetesen offshore cégem sincs. Aki ennek ellenkezőjét állítja, azt beperelem” – üzent Rogán.
Időközben a Magyar Nemzet kiderítette, hogy a kabinetminiszter feltalálótársa, Csík Balázs igen kedvező feltételekkel vásárolt egy nyolcvankét négyzetméteres, V. kerületi lakást még Rogán polgármestersége idején. A Királyi Pál utca 18. alatti ingatlan tulajdoni lapjára 11,6 millió forintos jelzálogot jegyeztek be, amelyre a belvárosi önkormányzat a jogosult. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozónak nem egy bank, hanem Belváros-Lipótváros segített abban, hogy megvehesse az addig önkormányzati tulajdonban álló lakást.
Sziget-csúcs
Lapzártánk idején a szervezők még nem tudtak pontos számokat mondani a Sziget Fesztivál idei látogatottsági adatairól, de abban már a zárónap előtt is biztosak voltak, hogy 2016-ban sem szakad meg a 2013 óta tartó tendencia, vagyis folytatódik a negyedik éve tapasztalható létszámemelkedés. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi 441 ezernél is többen választották idén bulizásra a Hajógyári-szigetet, ahová több mint száz országból jöttek látogatók, és a jegyeladásokból az is kiderült, hogy a külföldiek közül a legtöbben Hollandiából, illetve az Egyesült Királyságból érkeztek. A magyar és a külföldi vendégek aránya az elmúlt években egyébként nem változott, ebben az évben is külföldön fogytak jobban a hetijegyek (80-85 százalék), míg a napijegyeket inkább a magyarok vették. Idén a legnagyobb érdeklődés a Muse, a Manu Chao, David Guetta, Sia, a Chemical Brothers, valamint Noel Gallagher koncertjét kísérte. A legnagyobb sztár, Rihanna fellépése erősen megosztotta közönséget, legelszántabb rajongóit leszámítva a legtöbben csalódtak a világsztár budapesti produkciójában.
Éremtábla
Lapzártánk idején, a riói olimpia 11. napja után Magyarország az éremtáblázat 12. helyén állt öt arannyal, három ezüsttel és négy bronzzal. Az elmúlt héten Hosszú Katinka a 200 méteres vegyesúszásban begyűjtötte a harmadik aranyát (később még egy ezüstöt is szerzett 200 méteres hátúszásban), Szilágyi Áron pedig megvédte az olimpiai címét kardvívásban.
Olimpiai írásunk a 34. oldalon.
Növekedés
Ismét meglódult a GDP: bár az év első három hónapjában meglehetősen gyatrán, csupán 0,9 százalékkal növekedett a magyar gazdaság, április elejétől június végéig már 2,6 százalékos volt a bővülés. Igaz, kiigazított adat szerint csak 1,7 százalékos volt a gazdasági növekedés, ami elmarad az uniós átlagtól.
Büntetés
A Közbeszerzési Döntőbizottság 84 millió forint bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné alapítványaira. A KDB az ügyészség indítványára három hónap alatt 112 szerződést vizsgált meg, ezek közül 66 kontraktusnál találta úgy, hogy azok esetében az alapítványoknak közbeszerzést kellett volna kiírniuk.
Boltzár
A kormányzat egy tervezett törvénymódosítással megtiltaná az üzleteknek, hogy vasárnaponként déli 12 óra után normál ügymenet mellett nyitva maradhassanak – értesült a Népszabadság. „A vasárnapi boltzárat eltöröltük, és ez így is marad, aki mást állít, az hazudik” – így reagált a hírre Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője.
MÚOSZ
A Fővárosi Törvényszék jogerősen megsemmisítette a Magyar Újságírók Országos Szövetsége tavaly júniusi tisztújító küldöttgyűlésének összes határozatát, így az új elnök, Komlósi Gábor, illetve az új vezetőség megválasztását is. A döntés nyomán a korábbi elnök, Tóth Károly visszavette a szervezet vezetését, egyúttal azt ígérte, hamarosan törvényesen összehívja az új tisztújító közgyűlést.
Voldemort-ügy
A Voldemort-ügyben érintett Public Sector Consulting Kft. többségi tulajdonosa, Holbok Sándor – aki korábban Szájer József fideszes EP-képviselő kabinetfőnöke volt – a Népszabadságnak azt mondta, csak akkor értesült a botrányos ügy bizonyos részleteiről, amikor a kft. munkatársa, B. Szilvia előzetes letartóztatásba került. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese az ATV-ben úgy nyilatkozott, az ügyben Holbok jó fideszes kapcsolatai nem lényegesek, hiszen ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá is, mint másokra. „Magyarország kis ország, mindenkit nagyon gyorsan össze lehet kötni” – tette hozzá Csepreghy.
A Voldemort-ügy folytatása a 16. oldalon.
Fúzió?
Nincs abban semmi furcsa, hogy a kvótanépszavazás kapcsán együtt kampányol az MSZP és a DK, hiszen valaha egy párt voltak, és lehet, hogy egyszer még ismét egy párt lesznek – ezt Kunhalmi Ágnes, a szocialisták budapesti elnöke jelentette ki az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Zöld biztos
Zöldügyi miniszteri biztossá nevezte ki Persányi Miklóst, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatóját Balog Zoltán, a humántárca vezetője. Persányi – aki korábban az MSZP–SZDSZ-kormányok idején négy évig volt környezetvédelmi miniszter – feladata az lesz, hogy a városligeti múzeumépítési projekt kert- és tájépítészeti beruházásait koordinálja.
Vitanap
Rendkívüli ülés összehívását kezdeményezte augusztus 22-re a parlamenti ellenzék (a Jobbik felvetését az MSZP is támogatta) azzal a céllal, hogy a választójogi törvény módosításával még az októberi kvótareferendum előtt megszüntessék a külföldön élő magyarokat sújtó választójogi diszkriminációt. A Jobbik összegyűjtötte a szükséges számú aláírást. A Fidesz jelezte, hogy nem vesz részt a rendkívüli ülésen.
Uber
Panaszt nyújtott be az Uber az Európai Bizottságnál Magyarországgal szemben: a fuvarmegosztó cég a magyarországi működését ellehetetlenítő jogszabályt kifogásolja.
Gyanú
Feljelentés tesz az LMP a gazdaságfejlesztési uniós projektekben történt gyanús kifizetések miatt – jelentette be a párt társelnöke. Hadházy Ákos szerint összesen 45 milliárd forint felhasználását kell kivizsgálni az úgynevezett piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenységet támogató projekt ügyében.