„Gyere, kislány gyere” – vagy mégsem?
Feró savanyú arccal hever a bombázók karjaiban, mint a Libidfit reklám arca. Nem is csoda, a leharcolt rockerrel népszerűsített vágykeltő kapszulát betiltották. Elfogult, szakszerűtlen-e a készítményről kiadott szakvélemény, ahogy azt a kft. állítja, vagy egy újabb sarlatánság lepleződött le? Vajon miért nem jó a magyaroknak az a szer, amit például a cseheknek évek óta adnak el?
A huzavona még 2006 szeptemberében kezdődött, mikor a Biosan Kft. a Libidfit kapszula nyilvántartásba vételét kérte étrend-kiegészítőként. A vonatkozó jogszabály szerint viszont az étrend-kiegészítő is élelmiszer, csak koncentrált formában tartalmaz tápanyagokat és egyéb anyagokat. Az illetékes intézet, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) a kérést elutasította, mivel a készítményben levő vágykeltő növény, finoman szólva, nem a hagyományos étrend része, ezért a kapszula sem lehet annak kiegészítője. Úgy pedig végképp nem, hogy még veszélyt is jelenthet fogyasztójára nézve (ld. keretes írás).
A terméket ezután a Közép-Magyarországi ÁNTSZ betiltotta. A Kft. ezt nem hagyta annyiban, és az Országos Tisztiorvosi Hivatalnál (OTH) fellebbezett, eredménytelenül. Ezek után nem volt sok választása, beperelte az OTH-t.
A kft. azzal érvelt, hogy termékét már évek óta forgalmazza étrend-kiegészítőként az Unió más tagországaiban, amit dokumentummal is bizonyított, vagy legalábbis azt hitte. A csehek által kiadott irat ugyanis csak annyit tartalmaz, hogy a készítmény nem gyógyhatású, ráadásul nem is az a hatóság állította ki, mely az étrend-kiegészítők ügyében illetékes. Kérdés ez után, hogy akkor milyen alapon forgalmaz a Cseh Köztársaságban a Biosan Kft..
De miért akarta a kft. egyáltalán étrend kiegészítőként forgalmazni termékét Magyarországon? Bár nehéz megmondani, hogy pontosan milyen „betegséget” is lehet vele kúrálni, de a „gyógyhatású készítmény” kicsit ésszerűbben hangzik. A kft. állítása szerint azonban gyógyhatású készítmények engedélyezésére az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) már nem fogad be termékeket, a Libidfit pedig más gyógyszer kategóriába nem illeszthető be. A valóság ezzel szemben az, hogy a Biosan semmiféle dokumentummal nem tudta bizonyítani, hogy a szer hatásos, így a „gyógyhatású” minősítést nem kapta meg – árulta el az Intézet egyik dolgozója. Ezek után a vásárlói potenciál megtartása érdekében megpróbálták étrend-kiegészítőként nyilvántartásba vetetni a vágykeltőt. Ahogy a fentiekből is kiderül, hiába.
Az OTH ellen indított perben is kevésnek mutatkozott teljesítményük, a bíróság a keresetet elutasította. Összességében tehát a hivatalos álláspont szerint a Libidfit nem hatásos, viszont veszélyes lehet. Vajon a többi tagállamban hogyan tudták mégis éveken át forgalmazni? A termék hivatalos honlapján nincs sok információ. Mindössze annyit közöl velünk, fejlesztés alatt áll. Csak Feró arca kandikál ki szomorúan a „kicsi-a-rakás”-t játszó hölgykoszorúból…