Gerendai Károly ajánlója
– Van restanciám saját magammal szemben, és minél hamarabb szeretném is rendezni ezt az adósságot – mondta a 168 Órának Gerendai Károly, a Sziget Fesztivál alapítója, főszervezője az idei rendezvény zárása után. Természetesen kulturális adósságról van szó, a fesztiválguru már alig várja, hogy kézbe vehesse Esterházy Péter utolsó művét, a Hasnyálmirigynaplót.
– Megúszhatatlan, és persze nem is akarom megúszni, de a könyv megjelenése és Esterházy Péter halála épp a fesztivál szervezésének idejére esett, márpedig ahhoz egy nyugalmasabb időszakra van szükség, hogy koncentrálni tudjak a Hasnyálmirigynaplóra.
– Esterházy személyes ügy – magyarázza Gerendai. – Fiatalkorom óta meghatározó volt az életemben minden írása. Emlékszem, hogy már tizenévesen elolvastam a Fancsikó és Pintát. Valósággal megbabonázott a szerző fura viszonya a nyelvvel. Pontosabban az, hogy az íróelődökhöz képest mennyire másképp használja a magyar nyelvet. Kevés ember van, akire felnézek, de ő éppen ilyen művész. Másképp fogalmazva: megkérdőjelezhetetlen referenciaszemély számomra.
Gerendai nem tudja, hogy Esterházy magánemberként milyen viszonyban volt a Sziget Fesztivállal, járt-e koncertekre, látott-e ott színházi előadásokat, de arra jól emlékszik, hogy meghívott előadóként korábban számos kulturális rendezvényen, szabadegyetemen is részt vett.
Megkérdeztük azt is a fesztivál főszervezőjétől, hogy a szigeti programok közül mit ajánlana. Gerendainak a koncertek közül azok a bandák tetszettek a legjobban, például a Muse és a Manu Chao, amelyeket nem túl sűrűn lehet látni a hazai színpadokon. Ő maga egyébként gyakran fogad el programtippeket a kollégáitól, a barátaitól, ezért nézte meg például a cirkuszi sátorban egy német társulat Soap című előadását, amely leginkább egy cirkuszi és színházi produkció briliáns ötvözetének tekinthető. De szintén egy baráti tipp vezette az egyik este a komolyzenei sátorhoz, ahol Opera a szigeten címmel a Magyar Állami Operaház művészei arra tettek kísérletet, hogy közel hozzák a fesztiválozó fiatalokhoz a számukra talán kissé távoli műfajt, egyúttal bemutassák: az operát is hús-vér emberek művelik, akik ugyanúgy szeretnek bolondozni, mint mások. Csak éppen sokkal jobban énekelnek.
CS. P.