Felfedezték a leukémia titkát?

Úgy tűnik, egy olasz kutatócsoportnak sikerült megfejtenie a leukémiát okozó rákos sejtek túlélésének titkát. Olasz kutatók azonosítottak egy sajátos molekulát, amely a következő kiemelt célpontja lehet a gyógyszerkutatóknak. A felfedezés esélyt adhat arra, hogy a betegséget a gyökereinél támadják meg az orvosok, elpusztítva a rákos őssejteket.

2009. január 5., 18:01

A tudóscsoport vezetője Pier Giuseppe Pelicci, az Európai Onkológiai Intézet professzora.

A Nature tudományos folyóiratban publikált cikke szerint a rákos sejtek "halhatatlanságáért" az úgynevezett "P21" a felelős. Egy protein, amely a sejtszaporodás során egy pillanatra megállítja a folyamatot, időt adva a beteg sejteknek, hogy regenerálják DNS-üket, és újra indítsák a tumoros folyamatot.

A kutatócsoport a leukémiát tanulmányozta, s ennek során jutottak el a felfedezéshez.

Elméletük lényege, hogy leukémiás ráksejtekben található P21 elleni támadással a betegséget a kialakulás pillanatában lehetne megállítani. Kísérleti körülmények között sikerült is halandóvá tenni, s elpusztítani az egyébként rezisztens, s folyamatosan újratermelődő ráksejteket.

Az utóbbi évtizedekben az onkológiai kutatások egyik alapvető célja az volt, hogy megállapítsák: hol találhatóak a szervezetben azok a "rejtett források", amelyeket felhasználva a tumorsejtek túlélik a gyógyszeres kezeléseket.

A felfedezésről a La Repubblica című római lap számolt be.