Félelmetes technika: teljes műszívet készítettek

Egy szívátültetésekre szakosodott francia kutatócsoport hétfőn bejelentette, hogy két és fél éven belül kísérleti céllal beültethető lesz az a teljes műszív, amelyen tizenöt éve dolgoznak - adta hírül az MTI.

2008. október 27., 21:13

Világszerte - így Ázsiában és az Egyesült Államokban is - dolgozik több kutatócsoport a teljes műszív kifejlesztésén, amely az emberi szívet helyettesítheti, és megoldhatja az átültetésre alkalmas szívek hiányát.

Az Alain Carpentier professzor, a párizsi George Pompidou kórház munkatársa által kifejlesztett teljes műszívet az EADS európai légi-, űr- és védelmi konzorciumhoz tartozó Carmat orvosbiológiai cég állítja majd elő.

"A kutatásról most a klinikai alkalmazásra térünk át, 15 évi munka után az iparnak adjuk át az emberi szervezetben alkalmazható műszív gyártásának feladatát" - mondta Carpentier professzor.

A professzor elmondta, hogy a kísérleti prototípusokat állatokon is tesztelték, de főként számítógépes szimulátorokon.

"A műszív készen áll, most ipari méretekben kell legyártani" - mondta a professzor, aki szerint a szerkezet egyetlen alkotóeleme sem kopik.
Carpentier szerint az új találmánnyal sikerül kiküszöbölni az eddig műszívek legfőbb problémáját, a vérrögök képződését.

Az új műszív a jelenleg forgalmazott mesterséges szívbillentyűkhöz hasonló eljárással készül, ez utóbbiakat a kilökődés elkerülésére vegyi anyagokkal kezelt állati szövetekből állítják elő.

A professzor szerint a műszívet várhatóan két és fél éven belül emberen is kipróbálják, írja az MTI.