Most kell az égre nézni: ez az égi jelenség szabad szemmel is látható

A január bővelkedik olyan égi jelenségekben, amelyek még azokat is lázba hozzák, akik kevésbé érdeklődnek a csillagászat iránt.

2025. január 14., 13:21

Szerző:

A 2025-ös év jól indul csillagászati szempontból, hiszen több különleges égi jelenség is ebben a hónapban következett be. Azonban annak sem kell aggódnia, aki az eddigi eseményekről lemaradt, hiszen akadnak még látványosságok a következő napokban – hívta fel a figyelmet a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Január 14-től több napon át érdemes lesz az eget kémlelni, hiszen számos ritkaságot láthatunk, sok esetben szabad szemmel vagy egy átlagos távcső segítségével is. Január 14-én 18:40-kor a Vénusz, illetve a Vízöntő csillagkép lambda csillaga szokatlanul közel kerülnek egymáshoz. A Vénuszt sokszor meg lehet figyelni, és nem is nehéz észrevenni az égbolton, hiszen rendkívül fényes, és ez most sem lesz másként. A nyugati horizonton érdemes megkeresni, és a fenti időpontban egy távcső segítségével az is könnyen észrevehető, hogy a Vízöntő csillagkép egyik csillaga mennyire közel került hozzá. Bár ez utóbbi valamivel halványabb, de még így is feltűnő jelenség lesz az égbolton.

Ám nem a Vénusz az egyetlen bolygó, amire érdemes figyelni ebben a hónapban.

Ez az égi jelenség megérdemel egy kis figyelmet

A Mars január 12-én került a pályája azon pontjára, amely a legközelebb van a Földhöz. Ennek hatása még most is érződik, így a vörös bolygót ezúttal a szokásosnál is közelebbről láthatjuk. A telihold és a Mars együtt gyönyörű látványt nyújt több napon át is, január 16-án pedig érdemes lesz felkelni akár az éjszaka közepén is egy ritka égi jelenség kedvéért. A Svábhegyi Csillagvizsgálóban 18 órától várják az érdeklődőket, ahol profi távcsövekkel is megfigyelhető a vörös bolygó.

3 óra 2 perckor a Mars az Ikrek csillagképben jár, és szembenállásba kerül a Nappal. Hatalmas és rendkívül fényes mivoltának köszönhetően könnyű lesz észrevenni az éjszakai égbolton, szinte bárhonnan, és ezúttal még távcső nélkül is egyértelműen felismerhető lesz vörös színéről.

Január 17-én a keleti égboltra érdemes figyelni, hiszen a Mars egy egyenesbe ér a Castor és a Pollux csillagokkal, amelyekről érdemes tudni, hogy ezek az Ikrek csillagkép legfényesebb csillagai. A jelenséget 17 óra 15 perckor lehet megfigyelni, szabad szemmel is látható lesz, de távcsővel még nagyobb élmény lehet. Külön érdekesség, hogy a Mars most annyira fényes, hogy akkor is látszik, amikor még nincs teljes sötétség az égbolton.

Január 18-án is egy különlegesség figyelhető meg: mint arról a 168.hu is beszámolt, ezen a napon a Vénusz és a Szaturnusz kevesebb, mint fél foknyi távolságra fog megjelenni az égen, körülbelül 30-45 perccel napnyugta után, amely szintén izgalmas látványosságnak ígérkezik.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.