Varázslatos égi jelenséget láthat, ha a hétvégén felfelé tekint

Igazán egyedi égi jelenséget láthatnak azok, akik a következő napokban az égre tekintenek.

2024. december 12., 13:51

Szerző:

Igazán egyedi égi jelenség közeledik, mivel hamarosan a csúcsidőszakához érkezik a Geminidák, ami az egyik legaktívabb meteorraj. Nagyon látványos meteorhullásra lehet számítani, főként akkor, ha a városi fényektől távol tekintünk az égre, írta meg a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Közeledik az év egyik legjobban várt égi jelensége

A Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán lévő információk szerint a Gemini (Ikrek) csillagkép Castor csillaga irányában érdemes keresni Geminidák meteorraj radiánsát. Ez nem más, mint az a pont, ahonnan a meteorok érkezni látszanak. Az információk szerint a december 4. és december 20. között látható Geminidák jóval aktívabb, mint az augusztusi Perseidák. A zenitre vonatkoztatott meteorszám esetükben idén 150 az aktivitás maximuma körül, míg ez az érték a Perseidák esetén csak 100.

35 km/s sebességgel érik el a meteorok a Föld légkörét, ez egy közepes sebesség. A meteorraj megfigyelését idén nehezíti a telihold, ami december 15-én lesz. Emiatt már az esti órákban is 99%-os lesz a fázisa.

A meteorraj onnan kapta a nevét, hogy a hullócsillagok mintha a Gemini, vagyis az Ikrek csillagkép irányából futnának végig. A jelenség szinte egész éjszaka megfigyelhető lesz, a késő esti óráktól pedig folyamatosan nő a meteorszám. A Geminidák várhatóan éjfél és hajnal között tetőzik. Sajnos a Hold fénye miatt nem lesz annyira látványos, az észleléseket pedig megnehezíthetik a városi fények. Éppen ezért ajánlott olyan helyet keresni, ami távol van a városi fényektől. Budapesten erre alkalmas helyszín lehet például a Hármashatár-hegy vagy a Normafa.

Olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak a meteorok és a hullócsillagok, amelyek kozmikus sebességgel, akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. Amikor a Földdel találkoznak, a felső légkörben ionizálják a részecskéket, ezután pedig egy hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló cikke szerint ebből a szempontból a Geminidák egy valódi kakukktojás, mivel hullócsillagai nem üstökösből, hanem egy földsúroló kisbolygóból származnak. A meteorraj szülőégitestje a (3200) Phaethon földközeli kisbolygó, amit 1983-ban fedeztek fel.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)