Különleges égi jelenség lesz látható szerda éjjel
A csodaszép égi jelenség során a Hold és az Antares együttállása lesz látható az égbolton.
Megéri szerdán éjjel az eget kémlelni, mivel a hónap egyik legszebb égi jelensége, a Hold és az Antares csillag együttállása szabad szemmel is látható lesz szerda este tíz órától az gbolton – tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló az MTI-t hétfőn. Az együttállásban a 85 százalékos fázisában lévő Hold nagyon közel kerül a Skorpió csillagkép élénkvörös csillagához, az Antareshez, ami különleges látványt nyújt majd a nyári égbolton – olvasható a tájékoztatóban.
Kézitávcsőben is teljes pompájában látszik majd a holdkorong kráterektől szabdalt széle és az alapvetően vörös, de a remegő levegőben a szivárvány színeiben pompázó Antares csillag. A páros 22:15 óra körül éri el legnagyobb közelségét, a csillag csak 28 ívperccel, a holdkorong átmérőjével látszik majd az északi holdperem felett.
A Hold kráterei is láthatóak lesznek az égi jelenség során
A dagadó, 85 százalékos Hold északi féltekéjén távcsővel meg lehet majd figyelni a fény-árnyék határ mellett teljes pompájában látszó Sinus Iridumot (Szivárvány-öböl) és az éppen kelő, rendkívül fényes Aristarchus sugárkrátert. A déli féltekén látható lesz a Schiller-kráter is. Kis nagyításban a Hold és az Antares is elfér egy látómezőben, így az együttállást nagyobb távcsővel is meg lehet figyelni.
Az Antares a nyári égbolt egyik legfényesebb csillaga, a Tejút sávjának pereménél helyezkedik el a nyári éjszakák világítótornyaként. Nevét a görög "Anti-Arész" kifejezésből kapta, amely az "Arész ellenfele" vagy Ellenmars" jelentést hordozza. A csillag ezt a nevet azért kapta, mert fényessége és vörösessége látszólag versenyez a római hadistenről elnevezett Mars bolygóéval.
Viszonylag kevés csillagról mondható el, hogy szabad szemmel is színesnek érzékeljük, az Antares esetében egyértelműen észrevehető a vöröses izzása. Ez nem csoda, ugyanis egy vörös szuperóriás csillagról van szó, amely az élete végéhez közeledik. A hatalmas méretű csillag a Napunknál majdnem 700-szor nagyobb átmérőjű, a tömege pedig 12-szer nagyobb. Az egyik legnagyobb ismert csillag az univerzumban, és amennyiben a Nap helyére tennénk, még a Marsot is bekebelezné – olvasható a csillagvizsgáló oldalán.
(Képünk illusztráció, forrás: Pixabay)