Digitális könyvmolyok kerestetnek

Jogi akadályok nélkül megvalósulhat a Google dédelgetett terve a világ legnagyobb könyvtárának létrehozására. Az internetes cég értelemszerűen a világhálón jelenteti meg a kiadványokat, mégpedig elképzelései szerint szinte teljes kínálatot nyújtva az angol nyelvű és nemzetközi irodalomból. A gigantikus vállalkozás sokmillió könyv digitalizálását jelenti, minimális jogdíjért.

2008. október 29., 18:00

A keresőóriás a 125 millió dolláros összeg kifizetésével rendezi el a könyv digitalizálási projektje kapcsán felmerült jogi aggályokat a szerzőkkel. A Google könyvkiadóknak és szerzőknek fizeti ki a 125 millió dolláros díjat, elejét véve ezzel két szerzői jogi pernek. A megállapodás szabad utat nyit a könyvek milliós példányszámban történő digitális publikálásának, egy új kiadói modellt vázolva fel ezzel – írja a New York Times.

A Google 2004. óta dolgozik együtt könyvtárakkal és egyetemekkel digitális kollekciójának elkészítése céljából. Az internetes óriás eddig mintegy hétmillió könyvet szkennelt be és publikált online, ezek közül négy-öt millió már nincs nyomtatott formában a piacon. A Google ez utóbbi kategóriába tartozó könyvek tartalmából mutat meg körülbelül tíz százalékot. A szöveg többi részéhez csak akkor férhetnek hozzá a internetezők, ha azt a szerzői jog tulajdonosa engedélyezi.

A mostani megállapodás értelmében a könyvekben található szövegek húsz százalékához férhetnek hozzá a szörfölők, a teljes könyvet pedig díjfizetés ellenében tölthetik le. A könyvszakma amerikai képviselői szerint a könyvesek és a Google partnersége számtalan, nyomtatásban már nem hozzáférhető könyvet ment meg a pusztulástól.

Ami az anyagiakat illet: a digitális publikálásból származó jövedelmek 37 százalékát tartja meg a Google, a fennmaradó 63 százalékot pedig a kiadók és szerzők kapják meg. A könyveket bemutató előnézeti oldalakon megjelenő hirdetések bevételeit ugyanilyen arányban osztják meg egymás között a felek.

Szergej Brin, a Google társalapítója szerint a könyv adatbázis létrehozás az a feladat, amelynek végrehajtásáért a cég létrejött. Mint mondta, a közös vízió kulcsa az, hogy az internetezők információhoz jutnak, a szerzők pedig térítést kapnak munkájukért.