Diákterror: komoly lelki problémák forrása lehet

Friss felmérés eredménye szerint minden ötödik diákot terrorizálnak kortársai a tajvani iskolákban. A kutatók szerint a kirekesztés, a szóbeli és fizikai bántalmazás formái is gyakoriak.

2011. február 21., 11:16

A Child Welfare League Foundation megbízásából készült felmérés eredményei szerint ötből egy tajvani diák panaszkodik arra, hogy havonta több alkalommal is bántják kortársai. Az alsó tagozatos iskolások és ötödik, hatodik osztályos diákok körében készült kutatás szerint a fiatalok tíz százaléka ismerte be, hogy részt vett osztálytársai fizikai vagy szóbeli bántalmazásában. Az iskolai terror leggyakoribb formája a kirekesztés: a nem népszerű diáktársukkal szemben tartják a távolságot, megtréfálják, rosszindulatú pletykákat terjesztenek róla. Gyakori, hogy kinevetik őket és gúnyneveket ragasztanak rájuk. Az esetek tíz százalékában fizikai erőszak is előfordul.

Újabb jelenség, hogy nem csak az iskolában, de az interneten vagy mobiltelefonon keresztül is bántják társaikat az iskolások. A megkérdezett diákok 17 százaléka vett már részt olyan helyzetben, amikor lenézett társuknak bántó, fenyegető képeket, üzenetet küldtek. Az iskolások 10 százaléka szenvedett már el ilyen jellegű bántalmazást - írta az ELTE TáTK Hírlevele.

A gyermekjóléti szervezet szerint aggasztó, hogy ilyen gyakori a bántalmazás az iskolában, mivel ezek komoly lelki traumát okozhatnak a gyerekeknek, amely nem csak rövid, de hosszú távon is érezteti hatását. A lelki sebek aktuális eredménye, hogy a bántott kisgyerekek 14 százaléka mondta, nem szeret iskolába járni a társai viselkedése miatt, négyből egy áldozat pedig még az öngyilkosság gondolatát is felvetette.