Csak okosan: a palackozott kétezerszer drágább a csapvíznél

A palackozott vízre szükség van ott, ahol ihatatlan a csapvíz. De ha feleslegesen fogyasztjuk, akkor súlyos károkat okozunk a környezetnek, nem beszélve a pénztárcánk felesleges megterheléséről - hangsúlyozta Hegyi Gyula, az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottságának tagja.

2008. augusztus 1., 12:43

Többek között a Trouw című holland újság számítására hivatkozott, mely szerint Hollandiában ezer liter csapvizet ihatunk fél liter palackozott ásványvíz áráért, s az arányok Magyarországon is hasonlóak. Felmérések szerint a világon évente 154 milliárd liter vizet palackoznak, s 2,7 millió tonna úgynevezett "pillepalack" kerül forgalomba. Csak hazánkban évente több mint 90 millió ásványvizes palackot gyártanak. Ezek kezelése, újrahasznosítása sok helyen nem megoldott, és a sok százezer eldobált palack a természetet rondítja el, ráadásul évtizedek múlva sem bomlik le.

A magyar képviselő azt is kiemelte, hogy a palackozott víz üzletbe, majd haza szállítása és később hulladékként való begyűjtése is rengeteg pénzbe, üzemanyagba és környezetszennyezésbe kerül. Magyarországon általában jó minőségű az ivóvíz, magas a réteg- és karsztvizekből kinyert csapvíz aránya. Hegyi Gyula ezért szeretné, ha a magyar civil szervezetek, a fogyasztó- és környezetvédő mozgalmak is felhívnák a lakosság figyelmét arra, hogy Magyarország nagy részén, ahol jó és egészséges a csapvíz, ott ne verjék felesleges költségekbe magukat, és ne károsítsák a környezetet palackozott vizek fogyasztásával. Ha az így megtakarított pénzt gyümölcsökre fordítják, akkor máris érdemben cselekedtek saját egészségükért és a környezet védelméért - álll a Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja közleményében, melyet az Országos Sajtószolgálat révén továbbított.