Az oviraptor, a flört és a faroklegyezők

Flörtöltek-e a dinoszauruszok? Nem kizárt, hogy a dinoszauruszok flörtöltek, legalábbis az oviraptorok, a késő kréta időszakban, 75 millió évvel ezelőtt élt kis termetű theropodák, amelyek "faroklegyezőik" segítségével igyekeztek elnyerni potenciális párjuk tetszését.

2011. november 8., 18:31

Az oviraptor, amelynek jelentése tojásrabló, azzal érdemelte ki a nevét, hogy az 1924-ben Mongóliában, a Góbi-sivatagban feltárt első fosszíliájára egy fészekaljnyi tojás mellett találtak. A fosszília azt a látszatot keltette, hogy az adott egyed éppen készül kirabolni egy dinoszauruszfészket. Az 1990-es években a paleontológusok rájöttek, hogy tévedtek az oviraptort illetően, amely saját tojásait védelmezve pusztult el. A továbbiakban több, a tojásokon kotló oviraptor fosszíliáját is találtak, vagyis ezek az őshüllők ugyanúgy viselkedtek, mint sok mai madár - olvasható a History.com (http://www.history.com) és a The Archaeology News Network (http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com) hírportálon.

Scott Petterson, az Albertai Egyetem paleontológusa az oviraptorok farokcsontjait tanulmányozva arra a következtetésre jutott, hogy a csigolyák rendkívül kompakt szerkezete, az igen erős izomzat a farok nagyfokú mozgékonyságot biztosította. Ennek köszönhetően az oviraptor a faroklegyezőt oly módon használhatta, mint a modernkori pávák.

"A pávák színpompás faroklegyezőjüket gyakran használják párválasztáskor" - magyarázta a párhuzamot Petterson, aki kutatásairól a Gerinces Őslénytani Társaság (Society for Vertebrate Paleontology) közgyűlésén számolt be részletesen Las Vegasban.