Az oktatás megbukott Magyarországon?

A jelenleg létező problémákon - esélyegyenlőtlenség, szegregáció, a tehetség kibontásának akadályai - a jelenlegi oktatási "szisztémában" nagyságrendileg már nem lehet javítani - hangsúlyozta Hiller István, az oktatási minisztérium vezetője kedden az ATV Egyenes beszéd című műsorában.

2009. február 25., 05:06

Az egységes tantervvel működő állami iskolák szervezésének tervével kapcsolatban a miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenlegi rendszer, amelyet 1990-ben, illetve 1993-ban hoztak létre, jó szándékú, de a lehetőségeket teljesen kimeríti. Hozzátette, hogy "mindig lehet itt-ott kisebb dolgokat javítani", de egyedül az állam képes arra, hogy alapjaiban javítsa a rendszert, csak az állam teheti, hogy ezt országos mértékben egy egységes kerettanterv bevezetésével megpróbálja.

Hiller István elmondta azt is, hogy állami iskola nem úgy fog létrejönni, hogy az állam elveszi a jelenlegi fenntartótól az iskolát, hanem a fenntartók egy tárgyalás után dönthetik el, hogy átadják-e oktatási intézményüket, vagy sem. Arra a kérdésre, hogy mi van akkor, ha senki nem akarja átadni az iskolát, a miniszter azt válaszolta: "abban azért nagyon kétkednék."

A hét elején beszélt Hiller István egy lapinterjúban arról, hogy egységes tantervvel dolgozó állami iskolákat szervezne 2010-től az oktatási kormányzat; az állami iskolák egységes tanterv alapján tanítanának, azonos oktatási minőséget garantálnának, amit az alapnormatíván fölül "kiegészítő normatíva" segítségével biztosítana az állam.

A miniszter elmondta: az elmúlt évek tapasztalatai alapján kezdeményezik, hogy Magyarországon ismét iktassák be az iskolafenntartók sorába az államot - írta az MTI.