Amit az elhízásról tudni kell

Akkor beszélünk elhízásról, amikor a test zsírtartalma magasabb a normálisnál – mondta el a 168 Óra Praxis rovatának Dr. Koppány Viktória endokrinológus. A Budai Magánorvosi Centrum szakorvosa szerint az elhízás hátterében – főleg fiatal korban – leggyakrabban diétahiba áll, és nem hormonzavar vagy egyéb betegség.

2014. március 19., 14:27

Az endokrinológus szerint akkor beszélhetünk elhízásról, amikor a test zsírtartalma magasabb a normálisnál. Itt nem önmagában a testsúlytöbbletről van szó, hiszen a testsúly lehet nagyobb például sportoló esetében, akiknek az izom- és csonttömege nagyobb az átlagosnál.

Az elhízás mérésére az úgynevezett testtömegindexet (Body Mass Index – BMI) használják. Számolásakor a kilogrammban megadott testsúlyt elosztják a méterben kifejezett testmagasság négyzetével. A BMI-kategóriák a következőképpen alakulnak:


  • 15 alatt – kórosan sovány,

  • 15–18,5 – sovány,

  • 18,5–25 – normális,

  • 25–29,9 – túlsúlyos,

  • 30 felett – elhízott,

  • 35 felett – kórosan elhízott.

A testzsírszázalék géppel is mérhető – tette hozzá Dr. Koppány Viktória.

Elhízásra hajlamosítanak az örökölt tényezők, testalkat, mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás esetén a fokozott szénhidrát- és kalóriabevitel, lelki-pszichés tényezők. Ezenfelül gyógyszerek vagy betegségek mellékhatásaként is kialakulhat.

Betegségek, melyek elhízással járhatnak (a teljesség igénye nélkül): pajzsmirigybetegségek (leggyakrabban -alulműködés), Cushing-szindróma, policisztás ováriumszindróma (PCOS), fokozott inzulintermelő állapotok, hipofízist, hipotalamuszt érintő agyi betegségek, metabolikus szindróma. Ezek megfelelő kezelésével a testsúlytöbblet csökkenthető, visszafordítható.


Amennyiben több kalóriát viszünk be a szervezetbe, mint amennyit az eléget, súlytöbblet alakul ki. Nem minden esetben okoz súlytöbbletet a falánkság, csak egészséges szervezet esetén. „Általánosságban azt az orvosi gondolatot és tanácsot szeretném közvetíteni, hogy a túlsúly betegség, sok veszélyt hordoz. Kialakulhat magas vérnyomás, cukorbetegség, ízületi gyulladás, bőrgombásodás, csökken a teherbeesés valószínűsége, fokozott érelmeszesedés lehet a következménye, ha tartósan fennáll” – mondta a Budai Magánorvosi Centrum endokrinológusa.

A szakember szerint téves az a közkeletű vélekedés, miszerint a túlsúlyos emberek jobb kedélyűek és vidámabbak az átlagnál. Az elhízás nincs jó hatással a pszichére. „Meglátásom szerint munkavállalásnál, párválasztásnál inkább hendikep. Nagyfokú elhízás alatt például megszűnhet a peteérés, így nem jön létre teherbeesés” – mondta Dr. Koppány Viktória.

Véleménye szerint az elhízás hátterében – főleg fiatal korban – leggyakrabban mégis diétahiba áll, és nem hormonzavar vagy egyéb betegség. Tanácsa szerint ez esetben fokozatosan kell lefogyni diétával és sporttal (például havonta két kg mínusz egyenletesen tartható). A diéta lehetőség szerint dietetikus felügyeletével történjék. A fogyasztószerek, porok, italok kerülendők, hatásuk nem tartós. Felléphet az úgynevezett jojóeffektus, azaz több kilogramm jön vissza, mint amennyi lement – mondta el a 168 Óra Online Praxis rovatának Dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Magánorvosi Centrum szakorvosa.