A törpebolygó "majdnem" elfér a zsebében

Minden eddiginél kisebb, Naprendszeren kívüli bolygót fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport a francia Corot műhold távcsövével - adta hírül az MTI.

2009. február 4., 15:39

A mostanáig felfedezett bő 330 Naprendszeren kívüli planéta - csillagászati szaknyelven exobolygó - többsége óriási és gázból van, a COROT-Exo-7b néven bejegyzett új égitest viszont csupán 1,75-ször nagyobb a Földnél. "Most találtunk először olyan exobolygót, amelynek a Földhöz hasonlóan kőzet a fő alkotóeleme. A felfedezés ezért nagyon fontos lépés a Föld keletkezésének pontos megértéséhez vezető úton" - mondta Malcolm Fridlund, az Európai Űrügynökség (ESA) munkatársa.

A felfedezés körülményei is különlegesek: a bolygót úgy látták meg, hogy elhaladt anyacsillaga és a Corot távcsöve közti sávban - amely egyébként majdnem 400 fényévnyi hosszúságú - és kitakarta a csillag fényét. A felfedezők így közvetlenül vizsgálhatták a bolygó méretét és felszínét, míg a korábban indirekt eljárásokkal, főként az adott égitest gravitációs mezeje által kiváltott hatások mérésével mutatták ki az exobolygók létét.

A COROT-Exo-7b felszínén az élethez elengedhetetlen víz is lehet, a Párizsban tartott keddi bemutatón azonban a kutatók mindjárt le is hűtötték a kedélyeket. Elmondták, hogy a víz gőz halmazállapotú, a felszínen pedig láva hömpölyög, 1000-1500 Celsius fokos a forróság, és a bolygó olyan vadul száguld, hogy 20 földi nap alatt megkerüli a napját (összehasonlításul: a Föld 365,25 nap alatt járja körül a Napot).