A kisbolygó hamarosan visszatér

Csillagászok szerint bárhol, bármikor becsapódhat egy a tegnapihoz hasonló meteorit a Földbe.

2013. február 17., 06:06

Horváth András azt mondta: egyelőre nem szánnak pénzt arra, hogy a Föld felé közeledő meteorokat is jelző rendszert építsenek ki. Oroszországban még 50 embert ápolnak kórházban a meteoritrobbanás után, köztük 13 gyereket. Az orvosok szerint állapotuk kielégítő.

Profi és amatőr csillagászok figyelték izgatottan világszerte egy kisbolygó elhaladását a Föld mellett pénteken. A 45 méter átmérőjű, 130 ezer tonna tömegű égitest azonban a felhős idő miatt Európa és Ázsia legtöbb részéről nem látszott. A NASA számításai szerint az aszteroida 27 ezer 600 kilométerre közelítette meg a Földet, így jóval közelebb volt, mint a 36 ezer kilométerre keringő műholdak. Azonban, mivel nem csapódott be, károkat sem okozott.

Nem úgy, mint a harmad akkora átmérőjű, Cseljabinszkban felrobbant meteorit.

Horváth András űrkutató csillagász szerint, mivel a meteorok jóval kisebbek, mint az aszteroidák, és a világűrben több millió van belőlük, bárhol, bármikor újra becsapódhatnak. Az előrejelzésükhöz szükséges világméretű rendszer pedig még nem létezik. „Ha egyszer egy ilyen, vagy ennél nagyobb lezuhan New York-ra, Moszkvára, Budapestre, akkor – ha még lesz rá lehetőség – lehet, hogy szánnak pénzt egy ilyen nagy világhálózat kiépítésére”.

Tavaly januárban, mielőtt a 14 tonnás Phobos űrszonda becsapódott a Földbe, a katasztrófavédelem riasztást adott ki, akkor ugyanis számítani lehetett arra, hogy a műhold egyes részei Magyarországra zuhannak. A meteorit pénteki felrobbanásának viszont semmilyen előjele nem volt, írja a

hirado.hu.

Bár a kisbolygó érkezéséről tudtak a hatóságok, az azonban nem jelentett olyan veszélyt, hogy riasztást kelljen kiadni.

Az ilyen és ehhez hasonló esetekben azon múlik, hogy kell-e kiadni katasztrófariasztást, hogy az adott helyzetet az erre hivatott nemzetközi, valamint nemzeti szervezetek hogyan értékelik, illetve, hogy ennek következményei érintik-e Magyarország területét – mondta Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.

A kisbolygó hamarosan visszatér: legközelebb 2019-ben lesz a Föld közelében.