Donald Trump veszélybe sodorhatja az amerikai gazdaságot, amibe akár az egész világ belerokkanhat

Donald Trump gazdaságpolitikája egy valódi szörnyet, a stagflációt szabadíthatja ki a ketrecéből.

2024. november 19., 10:12

Szerző:

Szakemberek szerint az amerikai gazdaság a „soft landing” felé tart, ugyanakkor Donald Trump még megváltoztathatja ezt. A nemrég újraválasztott amerikai elnök politikai programja ugyanis jelentős kockázatokkal fenyeget az infláció visszatérése és a gazdasági növekedés lassulásának szempontjából. Szakértők szerint a vámok, adócsökkentések és bevándorlási korlátozások tartós inflációs nyomást eredményezhetnek, amely újraírhatja a Federal Reserve monetáris politikáját – számolt be a Yahoo Finance cikkére hivatkozva a Portfolio

Ezt jelenti a „soft landing”, az infláció árnyoldala

Ám mindezek csak a Trump okozta potenciális gazdasági tornádó utóhatásai, amivel párhuzamosan nem árt tisztában lenni azzal, hogy mi a helyzet a világ egyik legerősebb gazdaságával most, mit jelent az a bizonyos „soft landing” .

Nos, alapvetően a recessziót akkor állapítják meg, amikor a gazdaság teljes kibocsátása legalább két egymást követő negyedévben csökken. A recessziónak aztán több fajtájába csúszhat bele egy ország: van, amikor egy hatalmas pénzügyi hatással kell számolnunk, de előfordul olyan is, amikor fokozatos lassulást tapasztalunk.

És van a gördülő recesszió, ami olyan, mint a rossz párizsi: a készítésekor az összes „vágóhídi hulladék” bele kerül, amitől a végeredmény egy kicsit büdös és sápadt borzalom lesz.

A gördülő recesszióval pont ez a helyzet, az egyes szektorok mind elbuknak, azaz mindegyikük bele kerül a recesszió csúf kondérjába, csak éppen nem ugyanabban a pillanatban. 

Ám ami az életünk szempontjából a gazdaságelméletnél fontosabb, hogy a keményen landoló (hard landing) recesszióban – tehát a recesszió fentebb vázolt első két esetében – munkahelyek ezrei szűnnek meg, a fogyasztók visszafogják a költekezést és a gazdaság zsugorodik. A puha landolású (soft landing) recesszióban – értelemszerűen a gördülő recesszió esetén – a gazdaság egyenletes ütemre lassul, korlátozott munkaerőpiaci megszorításokkal, miközben megvárja az infláció csökkenését. 

És akkor megérkezik Trump

Csakhogy Donald Trump politikája mindezt felboríthatja, legalábbis Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint. A szakember ugyanis úgy véli, a beígért kereskedelmi vámok, vállalati adócsökkentések és bevándorlási szigorítások jelentősen emelhetik majd az árakat, miközben lassítják a gazdasági növekedést. A Trump által tervezett, akár 60 százalékos kínai importvám és az átfogó 10 százalékos vám az összes kereskedelmi partnerrel szemben jelentős inflációs spirált indíthat el. 

Ennek hatására a fogyasztói árak emelkedése a munkavállalók bérigényeit is növelheti, míg a nemzetközi válaszlépések – mert ugye a megsarcoltak nem felveszik majd boxkesztyűt a Trump-adminisztrációval szemben – pedig további gazdasági lassulást idézhetnek elő.

Stiglitz szerint ez a helyzet így egyszerre eredményezheti az infláció és a stagnálás kombinációját, azaz stagflációt.

S hogy honnan indulhat januárban Donald Trump, azaz hogyan alakul jelenleg az amerikai gazdaság teljesítménye számokban? Összességében a Biden-elnökség – ami bár lehet, hogy nem volt Amerika leghangosabb négy éve – utolsó hónapjai stabil eredményeket mutat: a GDP erős, a munkanélküliség 4 százalék körül mozog, és a kiskereskedelmi eladások pedig felülmúlták az októberi várakozásokat.

(Kiemelt képünkön Donald Trump amerikai elnök. Forrás: Andrew Leyden / NurPhoto / NurPhoto via AFP)