A kalózkodás jó dolog, töltögessünk bátran!
Egy, a holland kormányzat által készíttetett és nemrég publikált jelentés szerint a fájlmegosztó oldalak pozitív hatást gyakorolnak a gazdaságra hosszú és rövidtávon egyaránt. A holland társadalom jelentős része, mintegy 30 százaléka használja ezeket a fájlcserélőket, hogy zenét, játékokat, filmeket csereberéljen – mindez most már „jó dolognak” számít az első olvasatban is sajátos megállapítások szerint.
A TorrentFreak készített beszámolót a 142 oldalas dokumentumról, amely a fájlmegosztás zene-, film- és játékiparra gyakorolt kulturális és gazdasági hatásait taglalja. A jelentés végkövetkeztetése: míg a legtöbben szerzői jog által védett termékeket töltenek le, anélkül, hogy fizetnének érte, addig a gazdaságra összességében jótékony hatást gyakorol ez a jelenség.
A jelentés jó 100 millió euróra becsüli a letöltés hozadékát éves szinten. Elismeri ugyanakkor, hogy a szórakoztatóipar kénytelen bizonyos veszteségeket elkönyvelni, ám nem múlják felül a fájlcserélés jótékony hatásait.
Az illegális letöltés ugyanis széleskörű kulturális javakhoz biztosít hozzáférést. Az emberek gyakran csak előzetesen „letesztelik” azokat a termékeket, amelyeket később megvásárolnak – áll a jelentésben. Mindezzel némileg ellentétben áll, hogy a felhasználók szinte soha nem adnának pénzt olyan tartalomért, amelyet már letöltöttek. A tanulmány ugyanakkor arra is rámutat, hogy az állampolgárok jóléte növekszik azáltal, hogy ilyen széleskörű médiatárhoz férnek hozzá.
A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az illegális letöltők egyáltalán nem vásárolnak kevesebb filmet és zenét, mint azok az emberek, akik nem élnek a fájlcserélés lehetőségeivel. A valóságban a letöltők jóval gyakrabban járnak koncertekre vagy vásárolnak számítógépes játékokat. A zeneiparban mindebből a kevésbé ismert zenekarok húzzák a legtöbb hasznot – emeli ki a jelentés.
Hollandiában a letöltés engedélyezett személyes használatra. A jogvédett tartalmak feltöltése azonban jogellenesnek minősül. Kalózellenes, jogvédő szervezetek eközben kevés sikerrel lobbiznak szigorúbb szabályozásért az országban.
A jelentés készítői szerint a törvényi szigorításnak egyébként sem lenne jótékony hatása a szórakoztatóipar bevételére. Az ágazat veszteségeinek nagyobbik részét ugyanis nem a kalóztevékenység okozza. Ellenkezőleg: a szórakoztatóipar veszteségeit éppen az ágazatok egymás közt zajló szoros és kiélezett versenye, és a gazdasági válság hatásai okozzák.