A hepatitis C tízszer könnyebben terjed, mint a HIV

Új hepatológiai centrum nyílt Budapesten, melynek létrejötte a Májbetegekért Alapítvány közreműködésének köszönhető. A centrum éves szinten akár 1000-2000 beteg szűrését és kezelését teszi lehetővé. A központban egyedül Magyarországon kap helyet az úgynevezett FibroScan gép, amely segítségével a betegség fájdalommentes felismerése válik lehetővé

2009. február 28., 09:49

Az idült vírus hepatitisek (B, C, és D hepatitis) a legutóbbi becslés alapján hazánkban mintegy 120 – 130 000 egyént érintenek – ezzel az alkohol okozta májbetegség után a májbetegség miatti halálozás második leggyakoribb okozói. Ugyanakkor az időben felismert, visszafordíthatatlan májkárosodással még nem járó esetek több mint felénél a betegség gyógyítható. „Korunk egyik legveszélyesebb betegsége a hepatitis. Tízszer könnyebben terjed, mint a HIV, mégsem fordítunk rá annyi figyelmet, mint az AIDS-re. A hepatitis C lappangó betegség, amely képes a máj 70-80%-át elpusztítani anélkül, hogy észrevennénk. Mikor 1996-ban elkezdtük működtetni az alapítványt, mintegy 1000 regisztrált hepatitis C-vel fertőzöttről tudtunk Magyarországon. Figyelemfelkeltő kampányaink során egyre többen jelentkeztek a szűrésre és 2008 év végére már körülbelül 25 000 betegről tudtunk. A valós szám ennek többszöröse lehet. Vagyis a szűrések népszerűsítésének óriási szerepe van a prevencióban.” – nyilatkozta Dr. Telegdy László hepatológus, a Májbetegekért Alapítvány elnöke, az Új Budai Hepatológiai Centrum átadásakor tartott sajtótájékoztatón. Elmondta továbbá, hogy az új központban Magyarországon elsőként beüzemeltetett FibroScan gép segítségével elég egy mindössze 10-15 perces, az ultrahangos vizsgálatokhoz hasonló ellenőrzés a betegség felismeréséhez.

A FibroScan gép egyedülálló Magyarországon, hiszen segítségével kiküszöbölhető a fájdalommal és kórházi kezeléssel járó májvizsgálat. A májkárosodás súlyosságát, a fibrózis mértékét eddig csak szövettani vizsgálattal lehetett hazánkban meghatározni. A májbiopszia során a biopsziás tűvel a beteg máját megszúrják, és az így nyert szövetminta kerül feldolgozásra. Ez a beavatkozás általában néhány napos kórházi bennfekvést igényel, kellemetlen, és – bár ritkán, de – szövődményekkel (erős fájdalom, vérzés, epecsorgás, légmell) is járhat. Ezzel szemben az új FibroScan-nek köszönhetően a vizsgálat (tranziens elasztográfia) során nem szükséges behatolni az emberi szervezetbe, így semmiféle előkészítést nem igényel (még éhgyomrot sem). Fontos azonban megjegyezni, hogy a Hepatitis vírusbetegségek felismerésére nem a FibroScan szolgál, hanem ahhoz egy vérvétellel járó vizsgálat szükséges.

Dr. Horváth Gábor, főorvos, az új Budai Hepatológiai Centrum igazgatója elmondta, hogy az indokoltan vizsgálatra szoruló betegek számára ingyenesen elérhető a szűrővizsgálat, ami amiatt is lényeges, hiszen egy súlyosan fertőzött egy éves gyógyszeres kezelése több mint 4 millió forintjába kerül az államnak.

Ha valaki szeretne megbizonyosodni arról, hogy nem fertőzött, akkor első lépésként töltse ki a www.majmoly.hu oldalon található tesztet, és ha a pontszámok alapján veszélyeztetettnek bizonyul, akkor keresse fel a háziorvosát és kérjen beutalót hepatológiai szakrendelésre!



Minden tizenkettedik ember fertőzött
A hepatitis korunk egyik legveszélyesebb betegsége. Tízszer könnyebben terjed, mint a HIV, mégsem fordítunk rá olyan figyelmet, mint az AIDS-re. A Hepatitis Világszövetség (The World Hepatitis Alliance) adatai szerint a világon több mint félmilliárd – vagyis minden tizenkettedik - ember hepatitis B vagy C fertőzött. És többségük nem is tud a betegségéről, annak ellenére, hogy a kétféle hepatitis évente több mint másfél millió ember halálát okozza. A hepatitis B ellen létezik védőoltás, amellyel akár egész életre szóló védettséget lehet szerezni. A hepatitis C ellen azonban sajnos nincsen oltóanyag, így a fertőzés ellen kizárólag odafigyeléssel lehet védekezni.

A Hepatitis C, azaz a „májmoly vírus”

1989-ben történt felfedezését követően a tudomány mára tisztázta a „májmoly vírus” (hepatis-C vírus) terjedésének pontos útjait: a vírus kizárólag vér útján fertőz, máshogy nem kerülhet az emberi szervezetbe. Ezután éveken, sőt, évtizedeken keresztül észrevétlenül pusztíthatja a májat, ugyanis a máj gyulladása nem jár fájdalommal, és a májsejtek 70-80 %-a is elpusztulhat anélkül, hogy panaszok jelentkeznének. A hepatitis-C vírus által okozott májsejt pusztulást (szakszóval: molyrágás-nekrózist), a kötőszövetes átalakulás követi. Sajnos akkor, amikor a májsejtek helyét kötőszövet foglalta el, már nincs segítség. A kötőszövet összehúzódik, és visszafordíthatatlan májzsugor vagy májrák alakulhat ki.

A hepatitis C vírus okozta idült májgyulladás azonban nemcsak, hogy kezelhető, de gyógyítható betegség, ellentétben a közhiedelemmel, a széles körben terjesztett tévhitekkel, amelyek szerint gyógyíthatatlan, halálos betegség. Tény, hogy a fel nem ismert vagy kezeletlen betegség szövődményeinek köszönhetően valóban akár halálos is lehet. Az idejében felismert fertőzés esetén azonban a betegség korai stádiumában elkezdett kezeléssel teljes gyógyulás érhető el: a kórokozó elpusztítható, a beteg végleg vírusmentessé válik, és a májbetegsége is – értelemszerűen – megszűnik.

A Májbetegekért Alapítvány

Európában Magyarországon a legmagasabb a májbetegségekben való elhalálozás aránya, a halálokok között a harmadik helyen áll. Az orvostudomány rohamosan fejlődött ezen a téren az elmúlt évtizedben, a betegek száma mégsem csökken. A Májbetegekért Alapítványt 1996-ban a Szent László Kórház akkori III. sz. belosztályának dolgozói alapították az osztályon kezelt és az ambulancián gondozott májbetegek ellátásának, gyógyítási körülményeinek és a betegellátás színvonalának javítása céljából. Kezdettől fogva egyik fő tevékenységük a betegek felvilágosítása, egészséges életmódra nevelése és a májbetegségekkel kapcsolatos ismeretek terjesztése.