11 ezerrel többen jelentkeztek a felsőoktatásba

Gazdaságtudományi tanulmányok, műszaki, pedagógus- vagy orvosi pálya. Ezek a legnépszerűbb szakok, amelyeket a felvételizők megjelöltek.

2014. április 9., 06:41

Idén több mint 106 ezren jelentkeztek valamilyen felsőoktatási intézménybe, 11 ezerrel többen, mint tavaly. A létszámnövekedés az ELTE-n a legszembetűnőbb: a jelentkezők 12 százaléka ezt az egyetemet jelölte meg az első helyen.

A Híradó a salgótarjáni Bolyai János Gimnáziumban forgatott, az egyik érettségi előtt álló osztályban szinte mindenki tovább szeretne tanulni. Strehó Tímea orvosnak készül, ezért a SOTE-t jelölte meg első helyen. „Ez egy nagyon régi gyerekkori álom, mindig is orvos szerettem volna lenni, és ezért nagyon sokat tettem eddig is és teszek most is, már gőzerővel készülök az emelt szintű biológia- és kémiaérettségikre” – mondta.

Idén több mint 106 ezren jelentkeztek felsőoktatási intézménybe, 11 ezerrel többen, mint tavaly – számolt be róla a Híradó.hu.

A kiszámítható felvételi környezet vonzza a jelentkezőket – mondta a felsőoktatási államtitkár. Klinghammer István szerint helyreállt az ágazati béke, így a diákok nyugodt, kiszámítható környezetben hozhattak döntést arról, hol szeretnének továbbtanulni. „A keretszámoknak a 2012-es eltörlése és az állami ösztöndíjak 2013 elején történt átalakítása tervezhetőbb, és én úgy vélem, hogy mindenki számára elfogadhatóbb feltételeket teremt a felsőoktatásban való részvételre” – nyilatkozta.

A jelentkezők közül a legtöbben gazdaságtudományi vagy műszaki pályára készülnek. A népszerűségi listán a harmadik helyen áll a pedagógusképzés – több mint kétszer annyian jelentkeztek tanárnak, mint négy éve. A kormány szerint főként a pedagógus-életpályamodell bevezetése és a bérrendezés miatt. A jelentkezők tizenkét százaléka első helyen az ELTE-t jelölte meg. „A hagyományosan népszerű szakok továbbra is megmaradtak, tehát az elmúlt években örvendetesen népszerűvé vált műszaki szakok, mint a gépészmérnöki vagy informatikusi az idén is növekedett, de ugyanúgy a klasszikus bölcsészeti szakok, mint a pszichológia vagy az óvodapedagógus, szintén növekedtek” – közölte Fábri György, az ELTE rektorhelyettese.

A diákok 97 százaléka elektronikusan adta be a felvételi kérelmet; közülük a leggyorsabb 8 perc alatt, a leglassúbb több mint 56 nap alatt töltötte ki a jelentkezési lapot.