-190 Celsius fokon, folyékony nitrogén gőzében tárolják az őssejteket
– Mire használható a köldökzsinórvér?
– Sokféle betegség kezelhető a belőle nyert őssejtek transzfúziójával, például rosszindulatú rákos megbetegedések, vérképzési zavarok, illetve az immunrendszer betegségei.
– Mikor ajánlott a levétel?
– Konkrét esetekben is alkalmazható, ha például egy beteg gyermeknek segítő kistestvérre van szüksége. Ilyenkor az újszülött köldökzsinór véréből nyert őssejtekkel lehet gyógyítani az idősebbik gyermeket. Volt arra is példa, hogy a baba nagymamájának betegségét szerette volna a család hasonló módon kezeltetni, de a lehetőségek sajnos korlátozottak. Az őssejt terápia nem csodaszer, mindent nem lehet vele gyógyítani.
– Van-e olyan család, aki „csak úgy”, a biztonság kedvéért szeretné letétbe helyezni az őssejteket?
– Igen, az esetek többségében a szülők a gyerekről való általános gondoskodás részeként fogják fel ezt az egyszeri, megismételhetetlen lehetőséget, kisebb hányadban van szó konkrét problémáról a családban, amit a levett őssejttel kívánnak a későbbiekben gyógyíttatni.
– Hogyan történik a levétel?
– A műveletet a szülészorvos végzi el a megszületést követő 5-30. percben. Fertőtleníti a köldökzsinórt, majd egy tűvel leveszi a vért az ott futó érből. Ez egy gyűjtőzsákba kerül, amit egy hőtartó edényben lehet elhelyezni.
– Van-e esetleg olyan eset, amikor nem tudják levenni a köldökzsinór vért?
– A szülés lefolyásától függ, van-e az orvosnak a levételre módja. Szüléskor az anya és a baba élete a legfontosabb, így ha komplikáció lép fel, az orvos elsőként velük foglalkozik. Előfordult már olyan eset, hogy emiatt nem sikerült a levétel, de ezt a szülők tudomásul vették.
– Van-e valami kockázata, mellékhatása a műveletnek?
– Nincs, abszolút fájdalommentes.
– Mi történik ezután?
– A levételt követően 48 órán belül fel kell dolgozni a vért. Egy futárszolgálat gondoskodik arról, hogy mi időben megkapjuk, így az egész ország területéről tudunk fogadni készítményeket. A vérből szeparációs technikával kinyerjük a fehérvérsejtek állományát. Ebben találhatók a hasznos őssejtek, melyeknek a százalékos arányát meghatározzuk. A koncentrált készítményt ellenőrizzük, hogy bakteriális fertőzöttség kimutatható -e, majd -190 Celsius fokon, folyékony nitrogén gőzében tároljuk.
– Meddig tárolható a vér?
– Húsz évről vannak megbízható adataink.
– Lehetséges-e az illetéktelen felhasználás?
– Gyakorlatilag nem. A szülőszobától a laborig zárt dobozban, lepecsételve szállítódik a vér, illetve a laboron belül is elejétől a végéig szigorúan dokumentálva van, mikor, mi történik a vele.
– Használható-e kutatási célokra?
– Kizárólag szülői hozzájárulással. Ha a levett vérrel mennyiségi vagy minőségi probléma van, a szülő felajánlhatja kutatási célokra, de kérheti a megsemmisítését is.
– Mennyibe kerül az eljárás?
– A legolcsóbb szolgáltatási csomag 349.000 Ft. Lehet részletben is fizetni, így 12 hónapra kérünk havi harmincezer forintot. Egy kórházzal van azonban szerződésünk, az ott szülő kismamák 321.000 Ft-ot fizetnek a szolgáltatásért.