Vihar a kereskedelmi szereplők között az áfaemelés miatt

Drágább lesz a megélhetés július 1-től. A jelenlegi 20 százalékos áfa kulcs 25-re emelkedik, igaz néhány termék a 18 százalékos kulcsba kerül. Ki fogja megfizetni a megnövekedett áfa terheket? A Gazdasági Versenyhivatal egy panasz nyomán vizsgálatot indított a kereskedelmi láncoknál. A kereskedők azonban elutasítják a vádat, hogy kilistázással fenyegetnék partnereiket, ha érvényesítik áraikban a megnőtt terheket

2009. június 23., 19:25

Kinek a terhe lesz az öt százalékos áfa emelés? Ki kire fogja hárítani a termékek, szolgáltatások megemelkedett adótartalmát? A kereskedelmi szereplők között már dúl a vihar emiatt. A csata első lépeseként Boródi Attila, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál, mert a szervezet tapasztalatai szerint az üzletláncok visszaélnek „vevői erejükkel” az ötszázalékos áfaemelés kapcsán.
Kilistázás, mint fenyegetés

A

Gazdasági Versenyhivatala bejelentés nyomán a múlt héten adatkérő lapokat küldött a jelentős piaci erővel rendelkező kereskedelmi láncoknak.

“A versenyhatóság azt szeretné megtudni, hogy a kereskedők milyen előkészületeket tettek a 2009. július 1. utáni ÁFA emelés miatt várható forgalomcsökkenés elkerülése, illetve mérséklése érdekében…A kereskedők bizonyos feltételek bekövetkezése esetén kilátásba helyezték egyes termékek forgalmazásának megszüntetését, azok "kilistázását". A kereskedelmi törvény jelentős piaci erővel rendelkező kereskedőkre vonatkozó külön szabályai tiltják a beszállítókkal szembeni visszaélést. Ilyen visszaélésnek minősül többek között a kereskedő üzleti érdekeit is szolgáló terhek aránytalan áthárítása a beszállítóra, vagy a szerződés felbontásával való fenyegetés az egyoldalú előnyt jelentő szerződéskötési feltételek kikényszerítése érdekében. “ írták közleményükben.

“A választék felülvizsgálat normális”

Az

Országos Kereskedelmi Szövetségsem sokáig maradt adós a válasszal. “A választék felülvizsgálat a kereskedés elemi része, önmagában nem fenyegetés, különösen, ha kevesebb árut vásárolnak az üzletekben, márpedig Magyarországon ez már harmadik éve így van” - válaszolták.

Néhány adattal is szolgáltak. “A KSH szerint az élelmiszerek kiskereskedelmi fogyasztása első negyedévben 4,3 százalékkal, márciusban már 8 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest.”

Hozzátették, hogy “Sajnálatos módon a forgalmi adókulcsok emelése nyomán előbb-utóbb mindenképpen emelkedni fognak a fogyasztói árak, mivel sem a kereskedőknek, sem a gyártóknak nincs tartalékuk az áfa lenyelésére. Természetesen egyes kereskedő és gyártó vállalkozások megkísérlik ideig-óráig késleltetni a fogyasztói árakban az adókulcsok emelését, de erre legfeljebb csak egy-egy rövidebb időszakban lesz pénzük.”

Ettől függetlenül a láncok a sajtóban azt kommunikálják, hogy csak részlegesen fogják áraikat emelni. A Tesco szóvivője elmondta, hogy számos terméknél megpróbálják az áfa emelés előtt szinten tartani áraikat. A CBA szóvivője szintén azt nyilatkozta, hogy egyeztetnek beszállítóikkal, hogy ne a fogyasztók viseljék teljes mértékben az áfa emelés hatását.

Amikor fordul az árkocka

A Kereskedelmi Szövetség szerint az áfa emelésen majdnem mindenki veszíteni fog, mert még jobban visszafogja a fogyasztást. Lesznek azonban, akik nyernek. A feketegazdaság és a bevásárló turizmus szereplői. Példaként említik, hogy a néhány hónappal ezelőtti vásárlói roham a határ túl oldaláról megfordulhat. „Ha a szlovák vásárlónak néhány hónappal ezelőtt megérte nálunk vásárolni sört, sajtot, közben megtankolni, a magyar vásárló sem fog másként választani, ha fordul az árkocka”. Ha így lesz, akkor viszont a költségvetés fog rosszul járni. Nem folynak be mindazok a bevételek, amelyeket a növekvő adótermek miatt többletbevételként beterveztek.