Végtörlesztés: erről hallgat a kormány
Mindössze 100 ezer adós megsegítéséről szól a devizahiteles-mentő törvény – derül ki Matolcsy György kiszivárgott leveléből, pedig nemrég még 200-300 ezer emberről beszélt a Fidesz. A borítékolhatóan jogellenes törvény miatt a kormány készül az esetlegesen induló perekre, de Orbán Viktor nem hozta nyilvánosságra a "fiókban meglévő" megoldást. A közzétett vagyonbevallások szerint a Fidesz képviselőcsoportja összesen több mint 1,5 milliárd forintnyi banki tartozást halmozott fel.
Az Országgyűlés hétfőn este úgy döntött, egyes esetekben lehetővé teszi a devizahitelek egyösszegű, rögzített árfolyamon - svájci frank esetében 180 forinton - történő végtörlesztését. Rogán Antal javaslatát 277 igen szavazattal, 9 nem ellenében, 30 tartózkodással fogadta el a parlament. Igennel voksoltak a kormánypárti és a jobbikos képviselők, nemmel az LMP-sek, a szocialisták pedig tartózkodtak. A törvény átmeneti időre lehetővé teszi, hogy az adósok ingatlanfedezetes devizaalapú hitelüket rögzített árfolyamon végtörleszthessék, illetve meghatározott körben adó- és illetékmentességet ír elő a devizahitellel rendelkező adósok megsegítésére kidolgozott programban részt vevők és a szociálisan rászorulók megsegítése érdekében.
Matolcsy lebuktatta a kormányt
A kormány becslései szerint az eladósodottaknak csak egy tizede élhet a hitelek rögzített árfolyamon történő törlesztésével - derül ki az Index birtokába került levélből. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Reinhold Mitterlehner osztrák gazdasági miniszternek írt levelet szeptember 15-én, múlt csütörtökön. A levél válasz az osztrák politikus egy nappal korábban kelt írására, amiben a külföldi politikus vélhetően a devizahitelek rögzített árfolyamon történő törlesztése miatt érdeklődött magyar kollégájánál. A levél szerint Magyarországon közel egymillió ember van kitéve a devizában való eladósodásnak. A nemzetgazdasági miniszter azt is hangsúlyozza a levélben, hogy a törlesztésre jelentkezés határideje 2011 vége, és hogy csak azok élhetnek a lehetőséggel, akik a rögzített árfolyam szintje alatt vettek fel deviza alapú jelzáloghitelt. Lázár János Fidesz-frakcióvezető még 200-300 ezer emberről beszélt, amikor szeptember 9-én ismertette a javaslatot – írja az
Index.Matolcsy György biztosítja az osztrák minisztert, hogy a kormány döntése nem alakítja át a meglevő hiteleket, és nem kötelezi a bankokat arra, hogy forint alapú hiteleket biztosítsanak a törleszteni kívánóknak. Ez a bankok döntése marad. A levél arra is kitér, hogy a törlesztés lehetősége nem a külföldi tulajdonú pénzintézetek ellen szól, hanem az egész magyar bankszektort érinti.
A kormány a parlamenti vitában nem reagált Matolcsy György levelére.
Örülhet Kósa
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke úgy módosította volna a törvényt, hogy a kedvezményes végtörlesztést nem vehetnék igénybe országgyűlési képviselők, polgármesterek, megyei közgyűlési elnökök, miniszteri biztosok, kormánybiztosok, állami vezetők, illetve a kormányhivatalok vezetői. Véleménye szerint az indítvány támogatásával a kormánypárti képviselők is demonstrálhatnák, hogy nem saját érdekükben kezdeményezték a rögzített árfolyamú végtörlesztés lehetőségét. Lázár János először támogathatónak nevezte az elképzelést, majd közölte: nem módosító indítványnak tartja, mert annak indoklása sokkal inkább a szocialisták "pártkiáltványának" tekinthető, amely "méltatlan a téma súlyához".
A Fidesz 225 fős frakciójából 152 képviselőnek
van kölcsöne. A közzétett vagyonbevallások szerint a Fidesz képviselőcsoportja összesen több mint 1,5 milliárd forintnyi banki tartozást halmozott fel.Gyurcsány Ferenc nem él a devizahitelek egyösszegű, rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének lehetőségével. A volt miniszterelnök az MTI-nek kedden elküldött közleményében diszkriminatív, hazug konstrukciónak nevezte a parlament által hétfőn lehetővé tett kedvezményes végtörlesztést.
Írásba adták: jogellenes
Mesterházy írásbeli kérdéssel fordult a kormányfőhöz a szombati Blikk-interjúban elhangzott állítása miatt, miszerint a kormány készül a végtörlesztése miatt esetlegesen induló perekre, és "megvan a fiókban az a megoldás", ha a mostani döntést nemzetközi bíróság "betiltja". Kérte: Orbán Viktor hozza nyilvánosságra az erre vonatkozó javaslatát.
Mint ismert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a kormány számára készített jogi szakvéleményt az egyösszegű végtörlesztéssel kapcsolatos kérdések megítéléséről. A javaslatot lényegében jogellenesnek minősítette: olyan mértékű beavatkozásról van szó visszamenőleges hatállyal a polgári szerződésekbe, amit akár a magyar Alkotmánybíróság - még korlátozott jogkörével is -, akár az Európai Bíróság szinte biztosan elfogadhatatlannak minősít majd.
Így lehet végtörleszteni
A végtörlesztést svájci frank esetében 180 forintos, euró esetében 250 forintos, japán jen esetében 2 forintos árfolyamon teljesíthetik az adósok. Ezen árfolyamok alkalmazása akkor kötelező a pénzintézeteknek, ha az árfolyam a kölcsön folyósításakor nem volt magasabb, valamint a hitelfolyósító június 30-ig nem mondta fel a kölcsönszerződést. Emellett az adósoknak vállalniuk kell az áthidaló- vagy gyűjtőszámlahitelből eredő tartozás végtörlesztését is, amennyiben devizakölcsönükhöz kapcsolódik ilyen. Ha a hiteladós teljesíti a feltételeket, a finanszírozó nem utasíthatja el a végtörlesztési igényt, és 60 napon belül elő kell készítenie a szerződés lezárását. Az ingatlanfedezetes devizahitel és a gyűjtőszámlahitel végtörlesztéséért nem számítható fel költségtérítés és egyéb díj vagy jutalék.
A devizahiteleseknek a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli igényüket december 30-ig kell bejelenteniük a banknak. A gazdasági bizottság módosító indítványának elfogadásával a Ház azt is rögzítette, hogy az adósoknak az igénybejelentéstől számított 60 napon belül kell teljesíteniük a végtörlesztést (A fideszes Koszorús László módosító javaslatában 90 napot adott volna erre, előterjesztését azonban a szavazás előtt visszavonta.) A devizahitellel rendelkező adósok megsegítésére kidolgozott programokban részt vevőket a jogszabály mentesíti a személyi jövedelemadó, az ajándékozási, illetve visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség alól a pénzintézetek által elengedett követelés, az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem, a kedvezményes bérleti díj formájában juttatott bevétel, illetve az ingatlan kedvezménnyel történő visszavásárlása után. A törvény korlátozza a fogyasztóval kötött devizaalapú hitel- és kölcsönszerződések esetében devizában felszámítható költségeket, díjakat. Így kizárólag azokat a költségeket és díjakat lehet felszámítani devizában, amelyek az adott szerződés teljesítésének és fenntartásának érdekében a devizaforrás megszerzésével közvetlenül kapcsolatban állnak, ideértve a kamatjellegű kezelési költséget – írja az MTI.
Nem számolható fel devizában a szerződéskötéssel, a levelezéssel, a kimutatások és igazolások előállításával, az ügyfelek látogatásával, a hitelmonitoringgal, a felmondással, a fedezet értékbecslésével és cseréjével, a szerződésmódosítással, a hitelfedezeti biztosítási szolgáltatással, továbbá a hitelszerződés ügyintézésével és a kapcsolódó hitelszámla lezárásával kapcsolatos díj és költség. Díjmentessé válik az állam lakásvásárlásával, valamint a devizában felvett lakáshitelből származó követelés rögzített árfolyamon történő végtörlesztésével összefüggésben kezdeményezett jelzálogjog, végrehajtási jog, továbbá az elidegenítési és terhelési tilalom törlésére irányuló eljárás, akárcsak a vételi jog bejegyzésére irányuló eljárás és a nemzeti eszközkezelő javára történő vagyonkezelői jog bejegyzése.
A törvény a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba és 2012. április 1-jén hatályát veszti. A végtörlesztési lehetőségről a Fidesz-KDNP képviselőcsoportjának hajdúszoboszlói ülése után beszélt először Lázár János frakcióvezető. Orbán Viktor miniszterelnök a parlament múlt hétfői ülésén az országvédelmi akciótervet ismertetve jelentette be, hogy a kormány megvalósíthatónak tartja az elképzelést. Hozzátette, várható, hogy perek indulnak a döntés miatt Magyarország ellen. "Kedvezőtlen ítéletek esetén megfelelő válaszintézkedésekkel fogunk reagálni" - jelentette ki a kormányfő. Rogán Antal múlt pénteken nyújtotta be törvényjavaslatát, amelyet az Országgyűlés hétfőn a házszabálytól eltérve tárgyalt meg és fogadott el.