Tudják húzni, mint a rétestésztát
Az ukrán államfő, Viktor Juscsenko utasította az ukrán állami gázvállalat, a Naftohaz vezetőjét, hogy hagyja abba a tárgyalásokat az orosz Gazprommal Moszkvában, és térjen haza Kijevbe, jelentette az Interfax hírügynökség szerda délután.
A Naftohaz küldöttsége azonban folytatja a tárgyalásokat Moszkvában, értesült nem sokkal később a Reuters hírügynökség. Azt nem tudni, hogy a Naftohaz főnöke, Oleh Dubina elutazott-e Moszkvából.
Előzőleg a Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller azt mondta egy tévényilatkozatában, hogy ha nem sikerül megállapodni a jövő évi orosz-ukrán gázszállítási szerződésben, akkor a Gazprom csütörtökön, azaz január elsején közép-európai idő szerint reggel 8-kor leállítja a gázexportot Ukrajna számára.
Ha emiatt kért szenved Oroszország európai földgázexportja, annak "súlyos következményei" lesznek Ukrajna számára, figyelmeztette Ukrajnát Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök szerdán, szintén tévényilatkozatban.
A nap folyamán korábban Ukrajnában az elnöki hivatal cáfolta, hogy Kijev a tranzitgáz megcsapolását tervezi. - Ukrajna saját területén garantálja az orosz gáz műszakilag biztonságos, megbízható és megszakításmentes szállítását az európai országoknak - jelentette ki a hivatal első vezetőhelyettese.
A jövő évi szerződéskötést két probléma akadályozza: az ukrán tartozás az idén importált orosz földgázért, és a vita a jövő évi árakról és a tranzitdíjról - írta az MTI.
- Kijev idén nem fizet többet a Gazpromnak a kedden átutalt 1,5 milliárd dollárnál a tartozások fejében - közölte a Naftohaz ukrán gázipari vállalat szóvivője, Valentin Zemljanszkij.
A Naftohaz kedden jelentette be, hogy 1,5 milliárd dollárt utalt át a novemberi és decemberi orosz gázszállítások kifizetésére.
Moszkva január elsejéig több mint 2 milliárd dollár törlesztését követeli, ellenkező esetben szerinte nem írható alá a jövő évi orosz-ukrán gázmegállapodás, és ezért a Gazprom leállítja az Ukrajnába irányuló gázszállításokat.
Másfelől Ukrajna szerint túl magas a 2009-re Oroszország által javasolt, ezer köbméterenként 250 dolláros gázár, közölte az ukrán elnöki titkárság képviselője.
- Nem így egyeztünk meg, ez nyilvánvalóan túl magas ár. Emellett a Gazprom ragaszkodik hozzá, hogy 2009-ben a jelenlegi, ezer köbméterenként és száz kilométerenként 1,70 dollárt fizesse Ukrajnának a földgáz tranzitjáért - mondta az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek a nevének elhallgatását kérő illetékes.
Az 1,70 dolláros tranzitdíj töredéke annak, amit a Gazprom a nyugatabbra lévő kelet- és közép európai országoknak fizet a továbbításért. Az ukrán álláspont szerint Ukrajna jövőre lényegében ugyannnyit akar fizetni a gázimportért, mint idén, ellenkező esetben ragaszkodik a tranzitdíj megemeléséhez.
Arra, hogy a Gazprom "zsarolással" vádolja Ukrajnát az európai gáztranzittal kapcsolatban, az ukrán illetékes megjegyezte, hogy az ukrán állami Naftohaz gázipari vállalat csak az ukrán törvények rendelkezéseit ismertette korábban. - Márpedig a törvény bármelyik országban előírja a vámterületére megfelelő okmányok nélkül behozott áruk elkobzását. Ez vonatkozik a gázra is, ha nem írják alá a 2009. évi tranzitszállításokra vonatkozó kiegészítő megállapodást - mondta az illetékes, aki szerint Ukrajna mindazonáltal továbbítja a szükséges gázmennyiséget Európának.
Korábban Bohdan Szokolovszkij, az ukrán elnök energiabiztonsági megbízottja azt közölte, hogy 2009 első negyedévében a gáz közép-európai ára 300 dollár, az ukrajnai alapár pedig 260 dollár lesz ezer köbméterenként. Az 50 százalékos kedvezmény alapján, amelyben Moszkva és Kijev eredetileg megállapodott, Szokolovszkij szerint várhatóan 130 dollár lenne az Ukrajna által fizetendő ár.
Putyin orosz miniszterelnök szerdán azt is mondta, hogy a Gazprom által kért 250 dolláros ár "vonzó" ahhoz képest, hogy Európában ezer köbméter földgáz 500 dollárba kerül, de - mint mondta - Ukrajnában "politikai klánok belharca" akadályozza a megegyezést.
Idén a Naftohaz 179,50 dollárért importált orosz és közép-ázsiai földgáz "keveréket" az orosz-ukrán vegyesvállalatban működő RoszUkrEnergo közbejöttével a Gazpromtól.
Piaci elemzők szerint a felröppenő "árhíreken" nehéz eligazodni: nem tudni, hogy ezek a jövő évi első negyedévre, vagy hosszabb időszakra vonatkoznak-e, illetve miként veszik számításba a közép-ázsiai földgázt, amelyet szintén a Gazprom továbbít Ukrajnának. Emlékeztetnek a fehérorosz elnök nyilatkozataira: ő azt mondta, hogy Fehéroroszország számára jövő év végén harmadannyiba fog kerülni az orosz gáz, mint a jövő év eleji áremeléskor, és így Fehéroroszország jövőre évi átlagban végül is "körülbelül ugyannyit fizet majd az orosz földgázért, mint idén".
Alexander Rahr politológus, a Német Külpolititikai Társaság regionális szakértője szerint, ha az ukrán fél elkobozná az exportra szállított orosz gázt, "elveszíti az orosz gáz Európai Unióba való szállítása szempontjából megbízható terület státusát".
Rahr nem zárta ki, hogy Ukrajna, illetve egyes ukrán politikusok csak fenyegetőznek. Ukrajnának elegendő gázkészlete van ahhoz, hogy 6-7 hónapig ne kelljen az Európának szánt orosz gázhoz nyúlnia. Ezen kívül az Európai Unió és nyugati országok a Nemzetközi Valutaalapon (IMF) keresztül elég nagy hitelt nyújtottak Ukrajnának a gazdasága megmentéséhez, és hogy a pénz egy részét elvileg az orosz gáztartozások törlesztésére fordíthassák - vélte a politológus.
Rahr ilyen körülmények között természetes az Ukrajnát, Fehéroroszországot és más tranzitállamokat elkerülő, egyéb szállítási útvonalak kiépítése.