A magyar állam bevásárolta magát a Telenorba, 25 százalékos tulajdonrészt szerzett
A PPF Csoport eladta a magyarországi Telenor cégek, a Telenor Magyarország és a Telenor Real Estate 25 százalékát az Antenna Hungáriának - közölték a felek csütörtökön az MTI-vel. A partnerek új holdingot hoztak létre, amely vegyesvállalatként működik a PPF Csoport 75 és az Antenna Hungária 25 százalékos tulajdonában.
A tájékoztatás szerint a Telenor Magyarország üzleti működését továbbra is a PPF irányítja, a cég menedzsmentje és vezetősége változatlan formában folytatja munkáját. Az Antenna Hungária stratégiai partnerként egy-egy főt delegál az új holding igazgatóságába és felügyelőbizottságába, valamint egy-egy megfigyelőt a Telenor Magyarország és a Telenor Real Estate igazgatóságába és felügyelőbizottságába.
![](/data/articles/176/1765/article-176579/telenor_mti_mohai_balazs_fit_800x10000.jpg?key=648f9c28a420f5db75fb1fd5be06b5ac)
A közlemény idézi Ladislav Bartoniceket, a PPF Csoport távközlési befektetésekért felelős részvénytulajdonosát, aki elmondta: az ügylet megerősíti piaci pozíciójukat ezen az erős versenyt mutató piacon, valamint bizonyítéka annak is, hogy a PPF közepes méretű távközlési cégként hosszú távon elkötelezett a közép-kelet-európai régió iránt.
Sárecz Zsolt, az Antenna Hungária elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a közös stratégiai szinergiák kihasználása lehetővé teszi az Antenna Hungária és a Telenor számára, hogy még jobb és komplexebb szolgáltatásokat nyújtsanak a magyar lakossági média- és telekommunikációs piacon, valamint üzleti partnereiknek.
A cseh PPF Csoport, a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektetője 2018 tavaszán vette meg a Telenor közép-kelet-európai leányvállalatait, a magyarországi, bulgáriai, montenegrói és a szerbiai mobilszolgáltatóit 2,8 milliárd euróért. Már akkor felröppent a hír, hogy végül kormányközeli kézbe kerül a társaság magyar vállalata.
Cégbírósági adatok szerint a Telenor értéke akár több száz milliárd forint is lehet. A társaság tavalyi árbevétele a hagyományosnál 10-20 milliárddal több, 170 milliárd forintos árbevételt ért el, amelyből az adózás utáni profit 31 milliárd. Az Orbán-kormányt a tulajdonszerzéssel minden valószínűség szerint az Erste Bankban történt tulajdonszerzés sikere hajtja, abba a pénzintézetbe 15 százalékkal szállt be az állam, a bank pedig nyereséges, osztalékot fizet.