Szuper! A vártnál kisebb idehaza a válság sziget vagyunk a válság tengerében

2009. május 15., 23:10

(NAPI) 2009. 05. 15. 9:09:19

A vártnál kevésbé csökkent az első negyedévben a magyar GDP, az elemzők által prognosztizált 6,9 százalék helyett csak 6,4 százalékos lett a visszaesés.

Az első negyedévben 6,4 százalékkal csökkent Magyarország bruttó hazai terméke, sőt a naptárhatást is figyelembe véve a visszaesés csak 5,8 százalékos volt - derül ki a KSH legfrissebb adataiból.

Az adat hosszú idő óta az első, mely jobb az elemzői várakozásoknál, a Napi konszenzusa ugyanis 6,9 százalékos visszaesését prognosztizált.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője az MTI-Ecónak elmondta: a statisztikai adat többé-kevésbé megfelelt a várakozásoknak, ám egyelőre nem tudni, mi van az általános visszaesés mögött, mivel a hivatal csak később teszi közzé a részleteket. Az elemző szerint azonban nagy valószínűséggel az ipari export jelentős csökkenése határozta meg a GDP alakulását. Hozzátette: az ipari termelés, a külkereskedelmi termék- és a kiskereskedelmi forgalom korábban nyilvánosságra hozott adatai alapján nem meglepetés a GDP ilyen mértékű visszaesése.

Az elemző 6 százalékos bruttó hazai termék csökkenést vár az első negyedévre, s továbbra is úgy véli, hogy éves szinten 5,1 százalékkal esik a GDP.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a GDP mérséklődésének üteme nagyjából megfelelt a várakozásoknak. A csökkenést a fogyasztás, a beruházások és a kormányzati kiadások esése magyarázza, de a nettó exportteljesítmény markáns javulása elejét vette egy még meredekebb esésnek - tette hozzá.

Az elemző úgy véli, a fogyasztásra egész évben negatívan hat majd a reálbérek csökkenése, a növekvő munkanélküliség, a hitellehetőségek beszűkülése, a háztartások devizaadósságának emelkedése és a kormányzati szociális transzferek csökkenése. Ugyanakkor a beruházások hanyatlásának üteme az EU-forrásból finanszírozott fejlesztések növekedése és az eurózóna recessziójának várható enyhülése következtében várhatóan lelassul a második félévben.

Termelési oldalon szinte minden ágazat kibocsátása csökkent, ezért a Takarékbank elemzője arra számít, hogy a GDP a második negyedévben hasonló mértékben esik, a harmadik negyedévtől azonban - részben a bázishatás miatt - enyhül a recesszió. Az év egészére a bank a GDP 5-5,5 százalékos csökkenését várja.