Róna Péter áfacsökkentést sürget a béremelések helyett
A közgazdász az adórendszer gyökeres átalakítását javasolja és az áfa kulcsainak felére csökkentését.
Róna Péter szerint az áfakulcsok felezésére van szükség, nem béremelésre. A közgazdász, aki az Oxford Egyetem professzora is, arra emlékeztett a Népszavában megjelenő jegyzetében, hogy „immár négy éve, hogy az Orbán-kormány – és részidőben az MNB – hibát hibára halmoz, elindították Európa legnagyobb és legmélyebb inflációs hullámát, rázúdították a nemzetgazdaságra a fullasztó mennyiségű likviditást, előre elköltötték az EU-tól várt, de láthatóan nem érkező pénzeket, majd a tornyosuló problémákat ársapkákkal, árfigyeléssel, a kamatok befagyasztásával és egyéb sületlen eszközzel próbálják orvosolni”.
Nem több nyugdíjra és fizetésre, hanem sokkal kevesebb elvonásra van szükség, a csökkentett elvonást pedig a tőke fokozottabb terhelésével kell kompenzálni – fogalmaz Róna Péter. Kiemelve, hogy
jelenleg a magyar munkavállaló a nemzeti jövedelemből 42-44 százalék erejéig részesül, szemben a tőke 56-58 százalékos részével.
Ez az arány a legkedvezőtlenebb részesedés a munka számára az egész EU-ban. A nem éppen tőkehiányban szenvedő Németországban a munka részesedése 66 százalék, szemben a tőke 34 százalékával, és nincs még egy EU tagország, Bulgária kivételével, ahol a munka részesedése ne lenne 50 százalék közeli, vagy azt meghaladó szinten – írja a közgazdász, majd hozzáteszi, hogy
szükséges lenne az adórendszer gyökeres átalakítása, az áfa kulcsainak csökkentése a jelenlegi színt felére, a meredeken progresszív személyi jövedelemadó visszavezetése, a társasági adó felemelése és a vészesen elburjánzott adóelkerülés orvoslása.
Róna Péter szerint szintén szükséges a kiadási oldal megreformálása: a politikai indíttatású kiadások helyett a nagyobb teljesítőképességgel bíró - tehát tanultabb, képzettebb egészségesebb és összességében jobb életkörülmények között élő - társadalomhoz vezető ráfordítások pártolása.
(Kiemelt kép forrása: Attila KISBENEDEK / AFP)