Reuters: zűrzavaros magyar politika, gyenge jegybank
A Reuters tudósítása szerint lehet, hogy Közép- és Kelet-Európa jobban kiállta a legutóbbi viharokat, mint a feltörekvő piacok többi része, ám Magyarország és Románia azt igazolja, hogy a régió nem mentes a gondoktól, illetve hogy a befektetőket nem csupán a tőke kimenekítése foglalkoztatja.
Magyarország hatodikként csatlakozik a veszélyeztetett államok csoportjához, azaz Indonéziához, Dél-Afrikához, Brazíliához, Indiához és Törökországhoz.
Bár Budapest azt állítja, hogy fizetési mérlegtöbbletének hála jóval kevésbé van ráutalva a befektetők jóindulatára, mint a többiek, a forint és a BUX sokkal jobban esett, mint az ötök hasonló mutatója. A tanulság az, hogy a zűrzavaros politika és egy gyenge jegybank éppen olyan káros lehet, mint a deficit.
Szabó Viktor az Aberdeen alapkezelőtől azt mondja, túl magas a magyar államadósság szintje, ráadásul a tartozások jelentős részét devizában jegyzik. Így egyre többe kerül kiváltani a lejáró kölcsönöket, és fennáll a veszélye, hogy egy újabb átfogó kockázatkerülési hullám esetén nem tudják eladni a kötvényeket. A Barclays egyik szakértője hozzáteszi, hogy az MNB a jelek szerint túl messzire ment a monetáris lazítással, és a növekedési program folytán túl sok pénz áramlott a gazdaságba. Megjegyzi ugyanakkor, hogy ha a dolgok megnyugszanak, akkor még Magyarország is megerősödhet.