Pánik a rendszerben: kódolva

Sarkadi Szabó Kornél független elemző szerint a világpiaci pánik és gazdasági lejtmenet kódolva volt az eddigi struktúrákban. Azok a kockázatok, amelyek most előtérbe kerültek, nevezetesen az adósságok szintje, egy éve is jelen volt, csak idő kérdése volt, mikor fut a rendszer aknára.

2011. augusztus 21., 07:53

A befektetési bankok most megjelenő recesszióról szóló előrejelzései nem azért hiteltelenek, mert nem következhetnek be, hanem azért mert korábban még óriás fellendülésről szólt a fáma. Azt pedig, hogy milyen mértékű gazdasági lassulás jön, még most sem lehet megmondani, de a tisztulás, egy komolyabb visszaesés elkerülhetetlen - mondta az elemző a

Gazdasági Rádióban.

Ha lesz is némi fellélegzés, azok a nyugalmi periódusok, amelyek 2009-től jellemezték a piacokat és a reálgazdaságot, egyre rövidebbek lesznek. Ha pedig a hitelekben most már szintén úszkáló Kínában is visszaesés lesz, akkor az eddig szárnyaló és nyersanyag-piacokra épülő gazdasági blokkok, mint Dél-Amerika és Ausztrália is komoly gondba kerülhetnek.

Ausztrália ráadásul jelzáloghitelezést tekintve már jóval túlszárnyalta a 2007-es amerikai szintet is. Vagyis a globális gazdaságot eddig jellemző pozitív visszacsatolási folyamat negatív spirálba torkollhat, ahol a piaci megingások automatikusan fékezik a vállalati vezetők hangulatát, üzleti bizalmát is. Csak az a legnagyobb probléma, hogy az aggodalmaknak van alapja.

Ugyanakkor Sarkadi hozzátette, hogy ha nem is számít semmi jóra a következő pár év tekintetében, de 10 éves időhorizonton már optimista. Szerinte az a technológiai újítás, amely hatékonysági robbanást és lökést jelenthet a világgazdaságnak, az energia szektorban fog bekövetkezni. Ha elterjednek az elektromos autók és a fosszilis anyagoknak lesz versenyképes alternatívája, az mind az energia árát, mind a környezetszennyezést az eddigiek töredékévé csökkentheti majd.