Örüljünk, mert Obama a kisebbik rossz
Barack Obamát ismét az Egyesült Államok elnökévé választották. Bár minden bizonnyal nem lesz belőle nagy elnök, győzelme meglehetősen fontos, és alapvetően pozitív hír az európai, és azon belül a magyar gazdaság számára.
Az első, akit 2009 óta újraválasztanak
Először is szögezzünk le egy nagyon fontos tényt: Barack Obama 2009 óta az első olyan nyugati vezető, akit újraválasztottak. Ez mindenképpen komoly fegyvertény egy olyan környezetben, ahol a munkanélküliség és az államadósság évtizedek óta nem látott szintekre ugrott. Ahogy azt már korábban leírtuk, Obama elnöknek egy rendkívül gyenge riválist kellett legyőznie, és sikere természetesen nem kis részben ennek köszönhető. A republikánus vereségnek pedig minden bizonnyal fontos következményei lesznek a vesztes párt által követett stratégiára nézve.
A világ egésze szempontjából azonban nem ez a fontos, hanem az, hogy Amerika képes lesz-e továbbra is a nyugati világ gazdasági motorjaként működni. Mert ha nem és a jelenlegi halovány amerikai kilábalás ismét recesszióba fordulna, akárcsak a '29-33-as válságot követően 1937-ben, az az egész eurózónát a szakadék szélére sodorná. Talán mondanunk sem kell, hogy utóbbi bukása katasztrofális, akár a nemzeti össztermék 20-30 százalékát is elérő GDP-zuhanást eredményezne Magyarország számára is.
Elkerülni a recessziót
A jó hír, hogy Obama újraválasztása növeli az ismételt recesszió elkerülésének valószínűségét. A második ciklusra felhatalmazást kapó elnök ugyanis az elmúlt négy évben demonstrálta, hogy ha kell, nem riad vissza a korábbi gazdaságpolitikai tabuk ledöntésétől, ugyanakkor nem is próbál ajtóstól a házba rontani, hanem fokozatosan a gazdaság szereplőinek igazodását lehetővé tevő módon vezet be egyre bátrabb megoldásokat. Vele szemben Romney gyakorlatilag tényleg az idő kerekének visszaforgatását ígérte és az előző harminc év gazdaságpolitikai dogmáihoz való ragaszkodásával az azonnali meredek recessziót kockáztatta volna. Márpedig most az európai, és azon belül a magyar gazdaságnak arra a megközelítésre van óriási szüksége, melyet Obama képviselt.
A Véleményvezér nagyon sok mindenben nem osztja a jelenlegi elnök céljait és a Nyugattal kapcsolatos vízióját. Ugyanakkor a jelenlegi kiélezett helyzetben, amikor egy rossz döntéssorozat akár a Nyugat gazdasági alapjait is megrogyaszthatja, ezek a fenntartásaink másodlagos jelentőségűek. Ha a kilábaláshoz jobbak az esélyeink egy Obama által vezetett Amerika esetében, akkor az ő sikerét üdvözöljük.
A rossz hír, hogy Obama egyelőre nem bizonyította, hogy jó taktikus lenne. Márpedig ahhoz, hogy a következő fontos gazdaságpolitikai lépéseket megtehesse, szüksége lesz a republikánus többségű Kongresszus támogatására is. Természetesen a friss győzelem adta legitimitás valamilyen szinten átlendítheti ezeken a problémákon, de félő, hogy ezzel a nagy (újra)indulótőkével ismételten nem sáfárkodik majd elég bölcsen, ami pedig jelentős mértékben korlátozhatja politikája hatékonyságát.
A kisebbik rossz
Összességében tehát egy kicsit inkább örülünk Obama újraválasztásának, de közben rettentően szomorúak is vagyunk, hogy a nyugati világ egyes számú hatalmának élén ilyen teljesítménnyel is Barack Obama lehet a kisebbik rossz.
Véleményvezér: Örüljünk, mert Obama a kisebbik rossz