Oroszország szankciói nyomán tovább nő Európa gázellátási válsága

Fokozódott a nyomás nehezedik Európára, hogy biztosítson alternatív gázellátási útvonalakat. Moszkva cstürtörtökön szankciókat vezetett be az állami Gazprom európai leányvállalatai ellen, Ukrajna pedig leállított egy gáztranzit útvonalat.

2022. május 13., 11:59

Szerző:

Mivel az európai gázfogyasztók és vállalatok még mindig nagyban függenek Oroszországtól, ezért a gázárak megugrottak szerte Európában. A legfontosabb európai referenciaár 12%-kal emelkedett. Moszkva már leállította a Bulgáriába és Lengyelországba irányuló szállítást, ezek az országok versenyt futnak, hogy még a tél előtt feltöltsék a fogyatkozó gáztartalékokat – írta a Reuters. 

Oroszország szerdán késő este újabb szankciókat rendelt el elsősorban a Gazprom (GAZP.MM) európai leányvállalatai ellen, beleértve a Gazprom Germania-t, az energiakereskedelmet, -tárolást és -szállítást végző vállalatot. Ez az a cég, amelyet Németország a múlt hónapban gondnokság alá helyezett, hogy biztosítsa magának a folyamatos gázellátást. Oroszország emellett szankciókat hozott az orosz gázt Európába szállító Jamal-Európa vezeték lengyelországi részének tulajdonosa ellen is. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy az érintett cégekkel nem lehet kapcsolatot tartani, és nem vehetnek részt az orosz gázszállításban sem. Az orosz kormány honlapján felsorolt érintett vállalatok nagyrészt olyan országokban székelnek, amelyek Oroszországgal szemben szankciókat vezettek be, válaszul az ukrajnai invázióra, és amelyek többsége az Európai Unió tagja.

Németország – Oroszország első számú európai ügyfele – közölte, hogy a Gazprom Germania egyes leányvállalatai a szankciók miatt nem kapnak gázt. „A Gazprom és leányvállalatai érintettek" – mondta Robert Habeck német gazdasági miniszter a Bundestag alsóházában. „Ez azt jelenti, hogy néhány leányvállalat nem kap több gázt Oroszországtól. De a piac alternatívákat kínál". Habeck szerint

az orosz intézkedések célja a jelek szerint az árak felhajtása, de az orosz gázszállítások várhatóan 3%-os csökkenését a piacon kompenzálni lehet, bár magasabb költséggel.

Az orosz szankciós listán szerepel Németország legnagyobb, 4 milliárd köbméter kapacitású gáztárolója az alsó-szászországi Rehdenben, amelyet az Astora üzemeltet, valamint az iparnak és a helyi közműveknek szállító Wingas kereskedő is. A Wingas közölte, hogy gáz nélkül is működne tovább, de tevékenységére fokozottan veszélyes a szankció bevezetése. A rivális Uniper (UN01.DE), a VNG (EBKG.DE) vagy az RWE (RWEG.DE) potenciális ellátási források lehetnek a piacon. A Németországba irányuló orosz gázáramlás a Balti-tenger alatt húzódó Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül folytatódik. Bár a német gáztárolók körülbelül 40%-kal vannak tele, ez az évszakhoz képest még mindig kevés, és a készleteket a télre való felkészüléshez fel kell tölteni.

Ha a szankciókkal sújtott cégek nem tudnak működni, más vállalatok, más gázszolgáltatók vehetik át a szerződéseket. Így új feltételekkel kellene megegyezni a Gazprommal, többek között a fizetésre vonatkozóan – mondta Henning Gloystein, az Eurasia Group igazgatója. 

„Lehet, hogy a Gazpromnak éppen ez a szándéka, azon túl, hogy megtorló jelzést küld (az EU szankcióira)" 

– találgatott a cégvezető. .

A Gazprom közölte, hogy a lengyelországi szakaszt birtokló EuRoPol Gaz elleni szankciókat követően többé nem lesz képes Lengyelországon keresztül gázt exportálni a Jamal-Európa gázvezetéken keresztül. A vezeték a Jamal-félszigeten és Nyugat-Szibériában található orosz gázmezőket köti össze Lengyelországgal és Németországgal Fehéroroszországon keresztül, és 33 milliárd köbméter (bcm) kapacitással rendelkezik, ami az Európába irányuló orosz gázexport mintegy hatodát teszi ki.

A gáz azonban már néhány hete kelet felé áramlik a vezetéken keresztül Németországból Lengyelországba, lehetővé téve, hogy Lengyelország – amelyet a múlt hónapban Bulgáriával együtt elvágtak az orosz szállításoktól, mert nem volt hajlandó megfelelni egy új fizetési mechanizmusnak – készleteket halmozzon fel. A német határon lévő Mallnow mérési ponton csütörtökön 9 734 151 kilowattóra/óra (kWh/h) volt a Lengyelországba irányuló kilépő gázmennyiség, ami az előző napi 10 400 000 kWh/h-hoz képest csökkenést jelentett – derült ki a Gascade gázvezeték üzemeltetőjének adataiból.

A holland gázárak a TTF csomóponton, az európai referenciaértéknél 20%-kal emelkedtek, mielőtt 12%-kal magasabban zártak volna. A referenciaérték az elmúlt évben az egekbe szökött, ami tovább növelte a háztartások és a vállalkozások terheit.

 

(Kiemelt kép: Robert Habeck (Bündnis90/Grüne), Fotó: WOLFGANG KUMM / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)