Orbán minőségi próbája
A Balaton északi partján élő választók előtt meglepően népiesnek, viccelődőnek mutatta magát Orbán Viktor. Hogy a főnök személyesen jelent meg a tapolcai választókerületben, mutatja, hogy az ő szemszögéből nézve már ég a ház. A kétharmados többség elvesztése után egy röviddel ezelőtt még jelentéktelennek tűnő regionális választás izgalmassá vált a nemzeti konzervatív miniszterelnök számára – írja még a tapolcai választás előtt Kathrin Lauer, a Wiener Zeitungban. Bár az eredményt azóta tudjuk, a cikket, egyéb megállapításai miatt, mégis közöljük.
Már csak 29 százalék támogatja Orbán politikáját
Ez a választás próba Orbán és a támogatói számára – de az ellenzéknek is . A Fidesz hónapok óta folyamatosan egyre több szavazóját veszíti el. A kormánypolitikusok hivalkodó életstílusa és a barátokat gazdasági előnybe részesítő főnöki politikán kívül ennek okai között olyan népszerűtlen intézkedések találhatók, mint az időközben visszavont internetadó vagy az üzletek vasárnapi zárva tartása. Ez most kiegészült egy brókerbotránnyal is, amelyben a kormány nyilvánvalóan minimum tisztességtelen szerepet játszott, s amely miatt több tízezer magyar veszítheti el a megtakarítását.
Ha mostanában általános parlamenti választásokat tartanának, Orbánnak bizonyosan nem kellene tartania leváltásától. Az ellenzék még mindig gyenge és megosztott. A közvélemény azonban mozgásba lendült. A Medián Intézet legutóbbi közvélemény-kutatásainak adatai szerint egyes Fideszes politikusok hét százalékot is vesztettek népszerűségükből. A népszerűségi listán Áder János államelnök mögötti második helyre a baloldali zöld mini párt, a PM politikusa, Karácsony Gergely lépett előre. Még Tóbiás József, a halottnak gondolt szocialista MSZP elnöke is öt százalékot javított a népszerűségén. A pártszimpátiára vonatkozó kérdésre ettől teljesen eltérően reagáltak a magyarok. Itt a Fidesz még mindig jelentős előnyt élvez az ellenzékkel szemben. Ezzel együtt azonban már csak a magyarok 29 százaléka véli úgy, hogy jó irányban halad Orbán politikája.
Mindez azt jelenti, hogy az alternatívák hiánya miatt a magyarok nem tudnak dönteni. A tapolcai választás azért minősül barométernek, mert itt a politikai erők három városban is közel azonos erejűek: Ajka hagyományosan baloldali, és itt Pad Ferenc szocialista jelölt kaphatja meg a szavazatokat. Tapolcát ezzel szemben a jobboldali radikális Jobbik és jelöltje, Rig Lajos, felségterületének tartják. Fenyvesi Zoltán Fidesz-jelölt számára csak a kisváros, Sümeg, szavazatainak a megszerzése vehető biztosra.
Taktikailag ez a választás iránymutató lehet Orbán számára. Veszprémben az első pótválasztást a Fidesz tudatosan alábecsülte, és alig harcolt érte. Emiatt nyert itt a független, de a balliberális ellenzék által támogatott fiatal politikus, Kész Zoltán. „Nem pihenhetünk meg a babérjainkon”- hívta fel a figyelmet Orbán. Tapolca esetében Orbán változtatott a módszeren. Na, de mi történik, ha ennek ellenére mégis elveszíti ezt a választást? Hogyha kiderül, hogy a főnök személyes fellépése sem tudott eredményt hozni? Akkor lehetséges, hogy a saját táborán belül tovább gyengülhet a támogatottsága – miután már eddig is számos régi harcostársával szembekerült.
Jelenleg Orbán és a Fidesz minden erejét leköti az a kellemetlenség, amelybe a Quaestor brókercég csődjének a következményeként belekeveredtek. Számos körülmény kompromittálja a kormányt és az igazságügyet. Az egyik az, hogy a Quaestor-ügyben az igazságügy túl későn reagált, miközben egy másik brókercég esetében, amely röviddel ezelőtt szintén csődbe ment, azonnal megtörténtek az őrizetbe vételek. A Quaestor elnökét, Tarsoly Csabát csak három héttel a csőd közismertté válása után tartóztatták le csalás vádjával. Tarsoly állítólag hűtlenül bánt az ügyfelek pénzével, és 499 millió euró értékben bocsájtott ki fiktív kötelezvényeket.
A sokasodó botrányok aláássák Orbán népszerűségét
A Quaestorral kapcsolatos gondok ismertté válása előtt néhány órával Orbán sajátos módon arra utasította a külügyminisztériumot, hogy vonja ki a Quaestornál elhelyezett állami pénzeket. Más károsultak nem élvezhették e figyelmeztetés áldásait – köztük több minisztérium, számos önkormányzat, valamint több mint 30 000 kisbefektető található. Szakértők, köztük Bokros Lajos volt szocialista pénzügyminiszter és bankszakember egyszerűen illegálisnak, tartják hogy az állam adóbevételeket fektetett be a magánvállalatban.
Kétségtelen, hogy a kormány már korábban is előnyben részesítette a Quaestort. Tarsoly Csaba cégvezető Szijjártó Péter külügyminiszter egyik barátja. Moszkvában a Quaestor a kormány megbízásából Schengen-vízumokat forgalmazott, és ezzel jelentős bevétellel járó üzletet bonyolított. A Fidesz most sürgősen el akar fogadtatni egy törvényt a Quaestor-befektetők kártalanítására. A károsultak ennek ellenére szombaton tüntetnek Budapesten. Egy nappal a tapolcai választás előtt.
Fordította: dr. Gonda László