Olvasni legfeljebb csak a pénzt

A gazdasági válság kapcsán a legsúlyosabban érintett ágazatokként a bankszférát, az autóipart, az elektronikai cikkek gyártóit, az építőipart és a kereskedelmet említik a szakértők. Nem esik szó viszont a kultúrához kapcsolódó területekről, így például a könyvkiadásról, pedig ezt az ágazatot is keményen sújtja a vásárlások visszaesése. Úgy tűnik, a recesszióban az embereknek az olvasástól is elmegy a kedvük, vagy egyszerűen csak kevesebb pénzük jut könyvekre.

2008. december 6., 18:23

Soha nem látott nehéz helyzetbe került az amerikai könyvkiadás, a nagy kiadók jelentős forgalomcsökkenésről számolnak be, és átszervezéssel, elbocsátásokkal válaszolnak a válságra - írta a csütörtöki The New York Times. A könyves ipar súlyos helyzetét talán az jellemzi legjobban, hogy a világ legnagyobb könyvkiadója, a Random House a napokban átfogó átszervezési tervet jelentett be költségcsökkentési célból.

Az iparág emberemlékezet óta nem élt át olyan nehéz időszakot, mint most. A kiadók többsége siralmas karácsonyi vásárlási szezonra számít. Mindennek az oka a pénzügyi válság és az elkezdődött recesszió, és ehhez kapcsolódóan az, hogy az emberek igyekeznek minél kevesebbet költeni. Az éles fogyasztói hangulatváltást jelzi, hogy az év első kilenc hónapjában az eladások még enyhén növekedtek, az októberi és novemberi forgalom viszont már nagyon gyenge volt. Olyannyira, hogy több kiadóház is közölte: senkinek az állását nem tudják garantálni.

Egy neves kiadói vezető szerint kedvezőbb feltételek között a kiadókat nem viselné meg a nem kimondottan sikeres könyvek forgalmazása, szemben a mostani nehéz gazdasági időszakkal. Mindenkinek át kell értékelnie kiadói politikáját és változtatni a tematikai struktúrán. Emellett kemény takarékossági intézkedésekre van szükség. Ezek az USA-ban már el is kezdődtek: a Thomson Nelson, amely a világ legnagyobb angol nyelvű Biblia-kiadója, 10 százalékos létszámleépítést jelentett be, a Pearsonhoz tartozó Penguin Group befagyasztotta a fizetéseket, a HarperCollins pedig elhalasztotta alkalmazottainak fizetésemelését.

Nálunk a válság hatásai egyelőre kevésbé érződnek. A hazai könyvforgalmazók szerint sok függ a karácsonyi nagyüzemtől, az éves forgalom negyede-harmada ebben az időszakban jelentkezik. Ami a jövő évet illeti, az itthoni kiadók is szűk esztendőre számítanak. Azt prognosztizálják, hogy az évek óta stabil könyvpiacon visszaesés következik be, de ennek mértékét még nem merik megjósolni.