Kiderült, milyen Magyarországon ma nyugdíjasnak lenni

A Natixis emellett kiderítette azt is, hogy a világ mely pontján számíthatnak a nyugdíjasok gondtalan öregkorra.

2024. november 16., 09:49

Szerző:

Kiadta új nyugdíjas rangsorát a Natixis, melyet a Portfoilo szemlézett. Eszerint amennyit javult tavaly, annyit romlott idén a nyugdíjbiztonság, mivel világszerte egyre többen jönnek rá, hogy a munka utáni jövedelem finanszírozása terén magukra maradnak. A Natixis felmérésének eredményei azt mutatják, hogy 2015 és 2023 között 67 százalékról 81 százalékra nőtt azoknak a száma, akik úgy vélik, hogy egyre inkább az ő felelősségük, hogy saját maguk finanszírozzák a nyugdíjas éveiket, ahelyett, hogy az állami és magánkasszákra támaszkodnának.

A felmérés során minden ötödik nyugdíjra gyűjtő (19 százalék) vallotta azt, hogy még ha 1 millió dollárt tenne is félre, akkor sem engedhetné meg magának, hogy nyugdíjba vonuljon.

Itt a legjobb nyugdíjasnak lenni

A Natixis indexe 18 teljesítménymutatót tartalmaz, amelyek négy tematikus alindexbe vannak csoportosítva. Ezek a

  • a nyugdíjas évek pénzügyei,
  • az anyagi jólét,
  • az egészség
  • és az életminőség. 

Ez alapján Svájc 82 százalékos pontszámmal megelőzte Norvégiát a lista élén, ezzel letaszítva a trónról az országot, amely két egymást követő évben is az élen végzett. Norvégia ugyanakkor nem esett messzire, 81 százalékos pontszámával a második helyre szorult vissza, míg a harmadik és negyedik helyre Izland és Írország futott be. 

Hollandia, Luxemburg és Ausztrália szorosan követi őket, és a tavalyi évhez hasonlóan mindannyian az első hét helyezett között végeztek. Németország, Dánia és Új-Zéland zárja az első tíz helyezettet, a legjobban teljesítő országok között pedig Új-Zélandon a legjelentősebb a változás, amely két helyet rontva a tizedik helyre esett vissza. 

Magyarország javított a nyugdíjasok listáján

A teljes, 44 országot tartalmazó listán Magyarország csupán a 32. helyet foglalja el, igaz, ez eggyel jobb helyezés, mint a tavalyi. 

A Portfolio ezzel kapcsolatban megjegyezte: összességében Magyarországon nem olyan rossz nyugdíjasnak lenni, a Numbeo számai és árai alapján hazánk ugyanis a 15. legolcsóbb hely a külföldieknek a nyugdíjba vonulásra, figyelembe véve a megélhetési költségeket, a vásárlóerő- és élelmiszer-indexet, továbbá az egészségügy, a biztonság és a lakásbérlés költségeit.