Nyugdíjas infláció: akkor ennyit a karácsonyi csillogásról

A mostanság sem enyhülő élelmiszer-infláció rányomja bélyegét a nyugdíjak reálértékére.

2024. december 18., 15:18

Szerző:

A nyugdíjas fogyasztói kosár (értsd nyugdíjasokra vonatkozó infláció) külön elemzést igényel, hiszen az idősebbek az átlagtól eltérően hagyományosan jóval nagyobb arányban költenek alapvető élelmiszerre, gyógyszerre és rezsire, miközben tartós fogyasztási cikkeket ritkábban vásárolnak. Szeszes italokra, dohányárukra és ruhákra szintén kevésbé fordítanak pénzt, mint az átlag magyar fogyasztó – hívja fel a figyelmet az Economx.

Ezt mutatják az inflációs számok

A lap ezt az elemzést pedig el is végezte. Elemzésükben így először havi alapon vizsgálták meg a szépkorúakra szabott fogyasztási kategória adatsorát, melyből arra a következtetésre jutottak, hogy egyik hónapról a másikra nem annyira látszik megterhelőnek a drágulás mértéke. Az áremelkedés néhány százalékosra rúg, sőt, olykor még néhány ezreléknyi csökkenés tapasztalható. Az elemzés szerint a legmagasabb árnövekedés 2022 augusztustól szeptemberig következett be, amikor is 5,5 százalékkal lódult meg a nyugdíjas fogyasztóiár-index – leginkább az energiaárak igen komoly, közel 60 százalékos emelkedése folytán. A legnagyobb árcsökkenés ideje pedig legutóbb – egyfajta karácsonyi ajándékként – épp tavaly decemberre esett, ekkor novemberhez képest 0,3 százalékkal estek vissza az árak átlagosan a nyugdíjas kosáron belül.

Éves összevetésben azonban már nem annyira rózsás a helyzet a nyugdíjban részesülők mércéjével. Az előző év azonos időszakához mérten az érintettek tavaly januárban szenvedték el a legdrasztikusabb drágulást, átlagosan 27,4 százalékkal ugrottak meg a nyugdíjas fogyasztói árak. 

Az állam csekély segítséget nyújt

Összességében tehát kiderült, hogy a mostanság sem enyhülő élelmiszer-infláció rányomja bélyegét a nyugdíjak reálértékére. Azaz hiába követi az átlag infláció szintjét évről évre az ellátás összege, annak tényleges vásárlóereje mégis zsugorodhat, főleg úgy, ha az átlagbér még le is körözi a növekedés ütemét. Bár az állam az arra jogosultaknak 13. havi nyugdíjat is folyósít, de a kisnyugdíjasoknak, a szegénységi küszöb környékén és az alatt élőknek ez sok esetben sovány vigaszt jelent. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Unsplash.com)