Nyugdíj: fontos határidő közeleg, tízezrek múlhatnak a döntésen

Közeleg a június, ez pedig azt jelenti, hogy sokaknak kell meghozniuk egy fontos döntést a nyugdíjukkal kapcsolatban.

2025. május 28., 13:51

Szerző:

A nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása jelentős hatással lehet a nyugdíj összegére és az igénybe vehető juttatásokra. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az öregségi nyugdíj visszamenőleges igénylése is lehetséges, ám ez csak hat hónapra visszamenőleg történhet meg. A határidő június végéig tart, így a döntést mihamarabb érdemes meghozni, olvasható az ado.hu cikkében.

Júniusig kell erről dönteni a nyugdíj kapcsán

Ha valaki már 2024-ben megszerezte a nyugdíjjogosultságot, de az ellátás iránti kérelmet csak 2025-ben nyújtja be, a nyugdíját a 2025-ös szabályok alapján számítják ki. Ugyanakkor a személy csak 2026-tól részesül majd éves nyugdíjemelésben és tizenharmadik havi nyugdíjban. Ezzel szemben, ha még június végéig kérik visszamenőlegesen a 2024-es évre a nyugdíjat, már 2025 januárjától jogosultak ezekre az emelésekre és juttatásokra.

Ez különösen akkor jelenthet előnyt, ha a 2024-re vonatkozó éves és esetleges évközi nyugdíjemelésekből is szeretne részesülni a nyugdíjas. A szabályozás szerint, aki 2024-ben is, és 2025. januárban is nyugdíjban részesült, az évközi kiegészítő nyugdíjemelésre is jogosult lesz – amennyiben ilyet elrendelnek.

Így lehet magasabb a nyugdíj összege

A nyugdíj összege minden esetben az aktuális év valorizációs szorzószámai alapján kerül kiszámításra. A 2025-ös szorzók általában magasabb nyugdíjat eredményezhetnek, mint a 2024-esek, ugyanakkor a későbbi igénylés miatt elmaradhat egyes emelések és juttatások korai igénybevétele.

A Nők40 programban részt vevő hölgyek is dönthetnek arról, hogy a megszerzett jogosultság után mikor igénylik a nyugdíjat. Ha 2024-ben már megvolt a jogosultság, de még nem kértek ellátást, szintén élhetnek a visszamenőleges igényléssel – június végéig.

Aki a jogosultság megszerzése után tovább dolgozik, és legalább 30 nap további szolgálati időt szerez, nyugdíjnövelésben részesül. Ennek mértéke 0,5% minden 30 nap után, ami hosszú távon kedvezőbb nyugdíjat eredményezhet. Emellett, ha a nyugdíj megállapítása után is dolgozik az érintett, a munkabéréből csak személyi jövedelemadót kell levonni, társadalombiztosítási járulékot már nem.

 

(Kiemelt kép: Pixabay)