Nyakunkon az almaháború

Kezdődött a tejjel, folytatódott a meggyel, jött a búza és most az almán van a sor - mindegyikkel az a baj, hogy a tavalyi évvel ellentétben az idén sok van belőle, és a termelők az előző évi árakra emlékezve keveslik a mostani ajánlatokat. A bűnbakok természetesen a felvásárlók, akik mesterségesen szorítják le az árakat, hogy minél többet nyerészkedjenek. A jövő héttől az almatermelők fognak ellenük demonstrálni, blokáddal fenyegetve.

2008. augusztus 19., 17:25

A jövő héten blokád alá kerülhetnek a nagy almafeldolgozók Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - közölte a Magosz szövetségi igazgatója kedden. Elmondta: bejelentették a rendőrségen, hogy augusztus 25-től, azaz jövő hét hétfőjétől a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdálkodók demonstrációt szerveznek az osztrák érdekeltségű Agrana vásárosnaményi feldolgozója, illetve a Rauch Hungária nyírmadai feldolgozója előtt. A két feldolgozó üzemet blokád alá vonják a termelők, megakadályozzák az áruszállítást az üzemekbe. A demonstrációt szeptember 15-ig jelentették be.

A Magosz kéri a helyi almatermelőket, hogy a demonstráció ideje alatt ne szállítsanak almát a feldolgozó üzemekbe, ugyanis ezeket a szállítmányokat is feltartóztatják. Várhatóan ezt teszik majd a demonstráló gazdálkodók azokkal a lengyel kamionokkal is, amelyek tudomásuk szerint almát szállítanak a két feldolgozó üzembe.

A Magosz képviselője emlékeztetett arra, hogy a gazdálkodók megbízottai csak felfüggesztették a tárgyalást, ám, ha valamiféle eredmény mutatkozik a feldolgozók tulajdonosaival történő miniszteri megbeszélés nyomán, akkor ismét visszaülnek a tárgyalóasztalhoz. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől ugyanis a szabolcsi almatermelők képviselői ígéretet kaptak arra, hogy az agrártárca vezetője egyeztet a feldolgozók tulajdonosaival, illetve lengyel kollégájával az átvételi árakról.

A magyar gazdálkodók szeretnének az úgynevezett ipari léalmáért kilónként nettó 30 forintot kapni. Ezt az árat azonban a feldolgozók nem hajlandók megfizetni - mondván, hogy Lengyelországban 7-8 euró centért veszik az árut - 15-20 forintot kínálnak a léalma kilójáért, ugyanannyit, mint Lengyelországban. Ez érthető a részükről, hiszen az Unión belül egységes a piac, tehát onnan szerzik be az alapanyagot, ahonnan a legolcsóbban tudják.

Figyelemre méltó, hogy a lengyel gazdáknak még úgy is megéri alacsonyabb áron eladni az almát, hogy többszáz kilométert utaztatják ide. A Magosz vezetőinek inkább azon kellene elgondolkodniuk, ennek mi az oka, azaz annak, hogy saját hazájukban sem versenyképesek a termékeik, a külpiacokról nem is beszélve. Ezt a dilemmát nem oldja meg sem a demonstráció, sem a termény kiöntése a Parlament elé, sem a blokád. Ideje tudomásul venni, hogy piaci viszonyok közepette élünk egy nagy gazdasági közösség részeként, és ehhez kell alkalmazkodnunk, különben jóvátehetetlenül lemaradunk. Fenyegetőzni, blokádot szervezni a legkönnyebb, versenyképesebb termelést, hatékony szerveződéseket létrehozni már jóval nehezebb. Megoldást, hosszú távú megélhetést pedig csak az utóbbi jelenthet.