Női felsővezetőkkel cége jobban teljesít

Bármilyen meglepő is, az állítás igaz, derül ki a McKinsey nemzetközi kutatásából.

2014. március 7., 20:26

Magyarország és a hazai cégek mostanra jutottak el oda – több éves lemaradás után nemzetközi versenytársaikkal szemben – hogy nem mehetnek el szó nélkül a nemek közti egyenlőség, a női vezetők, menedzserek, és a diverzitás kérdése mellett.

A magyar cégek élén is egyre több női menedzser kap helyet, de életük egyáltalán nem olyan egyszerű, és még mindig nincsenek olyan arányban jelen a munkaerőpiacon, illetve nem azokban a pozíciókban, melyet iskolai végzettségük, tehetségük alapján érdemelnének.

A nemzetközi kutatás megállapította, míg az Európai egyetemeken a diplomát szerzők 55%-a nő, addig a munkaerőpiacon 21%-kal kevesebb a nők aránya, mint a férfiaké.

Ennek egyik oka az lehet, hogy a nők között sokkal többen vállalnak részmunkaidős állást, mint a férfiak. (A nők 33%-a, a férfiaknak csupán 7%-a.)

A nők többször szakítják meg ígéretes karrierjüket, mint a férfiak. Ilyenkor a legjellemzőbb indok, hogy több időt kell tölteniük a gyerekeikkel. (Az Európai nők 45%-a mondta ezt akkor, mikor meg kellett indokolnia, miért adták fel munkájukat.)

Pedig a női kollégákkal dolgozó férfi menedzserek is vallják, a cég jobban teljesít, ha nők is ülnek a vezetésben.

A két legfontosabb pozitívum:
1. a nők jelenlétével pozitívan változnak meg a cégen belüli interakciók
2. a nők hatására többféle kreatív ötlet kerül felszínre

Ehhez azonban legalább 3 nőnek kell jelen lennie a boardban. Ahol ez megvalósult, ott a konkrét eredmények is magukért beszéltek:
1. a cég működésének minden területén jobb eredményt mutattak (pl.: motiváció, innováció, vezetés, stb...)
2. Ezek a cégek jobb pénzügyi eredményt produkáltak

Mindez jól hangzik, de a nőknek még mindig komoly nehézséget okoz a karriervállalásban az, hogy az élet több területén kell egyszerre helytállniuk.
Egy átlagos európai nő körülbelül kétszer több időt tölt a háztartás vezetésével, gyerekneveléssel, minta férj. (Női átlag: 4 óra 29 perc naponta, férfi átlag: 2 óra 18 perc naponta.)

A fentiek eredménye pedig az, hogy a legjobban fizetett női menedzserek, vezetők között szinte kizárólag gyermekteleneket, vagy 1 gyerekes anyákat találunk. Egyértelműen bebizonyosodott, minél több gyereke van egy nőnek, annál kevesebb esélye van a munkaerőpiacon, illetve a magas fizetésért folytatott versenyben. A férfiaknál ez pont fordítva van.

A PWA – Versenyképesség, inspiráció, egyensúly – Nők és Férfiak=Szinergia a Vezetésben című konferenciáján ezekről a témákról is szó esik majd. Bemutatjuk a legjobb hazai példákat, sikertörténeteket is. Összehozzuk a munkaerőpiac szereplőit, és megoldási módszereket kínálnak az előadók a női szerepek egyensúlyozásához.

A PWA-Sikeres Nők Egyesülete elkötelezett a magyar és a Magyarországon dolgozó külföldi nők szakmai előmenetelének és fejlődésének támogatásában, a nők gazdasági függetlenségének elérésében. Az Egyesület azon dolgozik, hogy a különböző hivatásban dolgozó nők előmenetelét segítse, karrier lehetőségek, munka-élet stratégiák, erőforrás-menedzsment, képességfejlesztés és kapcsolatépítési lehetőségek biztosításán keresztül.