Németország és Belgium összeköti gázvezetékeit
Alexander De Croo belga miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár a belgiumi Bruges-ben a két ország szorosabb energiaügyi együttműködéséről tárgyalt, valamint gázhálózataik összekapcsolásában egyezett meg – tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap kedden.
Az első alkalommal összehívott belga-német energiacsúcs eredményeit összegezve a belga napilap internetes oldalán közölte, a Zeebrugge kikötőjében található gázterminál meglátogatásakor Alexander De Croo elmondta: országa megkétszerezi a Belgiumból Németországba áramló cseppfolyósított földgáz (LNG) mennyiségét.
A hálózati kapcsolatok bővítésének munkálatait még az idén el kell kezdeni – jelentette ki a belga miniszterelnök, majd hozzátette: a fejlesztés alatt álló energiainfrastruktúrának a jövőben hidrogén szállítására is alkalmasnak kell lennie.
A beszámoló szerint a határokon átnyúló hidrogénhálózat fejlesztéséről szóló megállapodásban a felek abban egyeztek meg, hogy a két ország legkésőbb 2028-ig összekapcsolja a hálózatot. Ez azt is lehetővé teszi majd, hogy több megújuló energiát integráljanak a hálózatba – írták.
„A szorosabb együttműködés révén növelni fogjuk a hidrogéntermelést gazdaságaink számára, és biztosítjuk, hogy a nyersanyagok és az energia iparunk rendelkezésére álljanak” – tette hozzá De Croo.
Olaf Scholz közölte: az elmúlt 12 hónap ismét megmutatta, mennyire fontos a szoros európai együttműködés, különösen az energiaügyek területén. Az, hogy Németország bővíti a Belgiumból érkező gázszállítást lehetővé tevő összeköttetését, fontos a más országokba irányuló szállításokhoz is. Az összekapcsolt piacok az energiát olcsóbbá teszik a fogyasztók számára – mondta. Ez vonatkozik a villamos energiára, de a jövőben a hidrogénre is – tette hozzá a német kancellár.
A napilap közölte azt is, hogy a találkozó keretében a belga gáz- és áramelosztó hálózatot üzemeltető Elia egyetértési megállapodást írt alá német partnerével, az Amprion áramszolgáltató vállalattal arról, hogy egy második, az északi-tengeri szélerőművek által termelt energiát szállító, határokon átnyúló összeköttetés létrehozásának előkészületeibe kezdenek Belgium és Németország között. Az összeköttetés 2037-re valósulhat meg – tették hozzá.
(Kiemelt képünk illusztráció. Csőrendszerek és elzáró berendezések az Északi Áramlat 1 balti-tengeri gázvezeték gázfogadó állomásán és az OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungsleitung - Balti-tengeri gázvezeték-összeköttetés) távolsági gázvezeték átadóállomásán. Fotó: JENS BUTTNER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)