Nem maradt építőipari szakmunkás az országban

Hiába duplázódott meg egy év alatt az új építési engedélyek száma, az égető szakemberhiány miatt nem akar beindulni a lakásépítési konjunktúra – írja a Portfolio.hu.

2017. március 27., 15:36

A lap szerint legalább tíz éve nem volt olyan erős a fizetőképes kereslet a lakáspiacon, mint most, a munkaerő mégis jobban hiányzik az ágazatból, mint valaha.

Az építőipari létszám 2007-ben ért csúcsára, ekkor 330 ezer foglalkoztatottat számolt az ágazat. A 2009-es gazdasági világválság azonban csúnyán megrengette a szektort: 2012 végére már csak 240 ezer fő dolgozott az építőiparban. 2013 óta megfigyelhetők a visszakapaszkodás jelei, de az építőipari dolgozók száma tavaly év végén is csak 280 ezer volt, ám közülük sokan feltehetően külföldön dolgoznak, de bejelentett magyarországi lakcímük miatt szerepelnek az állami statisztikában. Összességében megállapítható, hogy az elmúlt évtizedben 50 ezer munkavállalót veszített az iparág – írja a Portfolio.hu. A szektor erőforrás-tartalékban sem bővelkedik, kevés olyan munkanélküli maradt, aki korábban az építőiparban dolgozott.

Hiába emelkedik az építőipari dolgozók fizetése, a kivándorlás ma is óriási problémát jelent az ágazatnak. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint a folyamatot csak akkor lehetne megállítani, ha a vállalkozások jelentősen növelni tudnák a fizetéseket. A szakszövetségnél úgy látják, havi nettó 250-300 ezer forintos fizetésekre lenne szükség a jelenlegi 150-200 ezer forint helyett ahhoz, hogy megálljon az elvándorlás, illetve a szakmunkások egy részét vissza vissza lehessen csábítani.