Nem kíméli Orbánt a Financial Times
Financial Times is beszámolt arról, hogy az államadósság növekedése miatt eljárás indulhat volt magyar miniszterelnökökkel szemben. A cikkben idézték Gyurcsány Ferencet és Kerék-Bárczy Szabolcsot, akik élesen bírálták a tervezett intézkedéseket.
A Financial Timesban Neil Buckley és Kester Eddy arról írt, hogy az államadósság növekedése miatt eljárás indulhat volt miniszterelnökökkel szemben. A cikk szerint a kormány három volt szocialista miniszterelnököt vonna felelősségre és esetleg még pénzügyminisztereiket is. Az újság szerint ez nemzetközi precedenst teremthetne, ami kényesen érintené több eladósodott ország vezetőit. A szituáció párhuzamba hozható Julia Timosenko, Ukrajna volt miniszterelnökének helyzetével. A cikkben kiemelték, hogy az államadósság ötvenhárom százalékról nyolcvanra emelkedett 2002 és 2010 között. Az ügyben folytatott vizsgálat szerint „a szocialista vezetésű koalíciók politikai bűncselekményt követtek el Magyarország ellen" – idézték Szijjártó Péter kijelentését.
A cikkben foglalkoztak Gyurcsány Ferenccel, aki „a vádak az első számú célpontjának tűnik", de tagadja ezeket, valamint megkérdőjelezi a visszamenőleges törvényhozás legalitását. Idézték Gyurcsányt, aki szerint mindez „a Fidesz bonyolult politikai játékának a része, amelynek az a célja, hogy engem diszkreditáljon". Úgy véli, a károk egyharmadát az első Orbán-kormány okozta, valamint ők indították el az eladósodás folyamatát. A cikk megemlítette az őszödi beszédet, továbbá említést tett az ezt követő „erőszakig fajult tüntetésekről".
A cikk szerint a Fidesz számíthat a törvénymódosítások megszavazására, mert bár ezeket később az Alkotmánybíróság visszavonhatja, Orbán Viktor már bebizonyította, hogy hajlandó akár az Alkotmánybíróságon is átgázolni, amelynek ráadásul ma már több bírája Fidesz-párti. Kerék-Bárczy Szabolcs, a „jobbra hajló” Szabadság és Reform Intézet igazgatója kijelentette, hogy a kormány lépései „precedens nélküliek, elfogadhatatlanok és demokrácia ellenesek”, valamint hozzátette „ha bárki múltbéli nyilvános és/vagy politikai tevékenységei később megkérdőjelezhetők és büntethetők, az azt jelenti, hogy bármely régebbi gazdasági vagy politikai döntést is vissza lehet vonni. Ha megengedjük a visszamenőleges törvényhozást ebben az országban, senki sem érezheti magát biztonságban".
Kester Eddy a lap blog oldalán arról írt, hogy a lelkes magyar önkormányzatok keményen dolgoztak 2007-2008-ban fejlesztési projektjeiken,ezért aztán mára keményen eladósodtak, számos önkormányzat frankban vette fel ugyanis a hitelt. A cikkben idézték Gémesi Györgyöt, aki egy éves fizetési moratóriumot kér Orbán Viktor miniszterelnöktől. A hír hatására 12 pontot emelkedett a magyar CDS-felár. A blognak nyilatkozott Samu János, aki elmondta: a svájci frankban denominált hitelek nagy aránya miatt az utóbbi hetekben rosszabbul teljesített a magyar piac régiós versenytársainál. Samu szerint az állam nem fogja automatikusan garantálni az önkormányzatok hiteleit. Szerinte többoldalú tárgyalások lesznek az állam, a bankok és az önkormányzatok között.