Nem ijesztgetünk, de a visszaesés nagyobb lesz egy százaléknál!

A szeptemberi ipari termelési adatok a legpesszimistább várakozásokat igazolták. A nyári visszaesés tartósnak bizonyult, ami egyértelmű jele annak, hogy már kezdődő recesszióról beszélhetünk. Ez nem meglepő a néhány napja az eurozónáról megjelent adatok alapján, amelyek a harmadik negyedévben már gazdasági csökkenést mutattak. Külpiacaink beszűkülésével ez közvetlenül érint minket. A mostani számok erősítik a félelmeket, hogy jövőre a visszaesés nagyobb lesz a tervezett egy százaléknál.

2008. november 6., 11:42

Az ipari termelés szeptemberben munkanaphatástól megtisztítva 5,3 százalékkal, kiigazítás nélkül 0,7 százalékkal csökkent az előzetes adatok alapján az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index szeptemberben 2,4 százalékkal csökkent. A termelés volumene az év első kilenc hónapjában 3,1 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

Az ipari termelés 2008 augusztusában az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 1,2 százalékkal csökkent. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 0,8 százalékkal nőtt.

A termelés volumene az idén az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az év első nyolc hónapjában az ipari export 5,4 százalékkal emelkedett, ezzel szemben augusztusban 7,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához mérten. Az ipari termelés tavaly szeptemberben 6,2, munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Elemzők szerint a kezdődő recesszió tükröződik a csütörtökön közzétett, a vártnál kedvezőtlenebb adatokból. A számok nem meglepőek, a gazdaság már a recessziós pályán van, az augusztusi export adatok után már lehetett látni, hogy továbbra is gyengén teljesít az ipar. A termelés a magyar termékek nyugat-európai főbb exportpiacainak visszaesése miatt csökken, és az év hátralévő részében folyamatosan csökkenni is fog. A két húzó ágazat - az elektronika és az autóipar - rossz piaci kilátásai is azt a félelmet igazolják, hogy a vártnál is rosszabb lesz az ipari termelés a következő hónapokban, így az év egészében és jövőre is. Ennek alapján optimistának tekinthető a GDO egy százalékos csökkenésével kalkuláló prognózis.

A nyugdíj összegének növelése érdekében többféle társadalombiztosítási megállapodás köthető, amelyek lehetővé teszik a szolgálati idő és az alapkereset bővítését is, így biztosítva a magasabb nyugdíjat, illetve az elégséges szolgálati időt a jövőben.