Nem érdemes a pénzváltókhoz rohanni
Nem várható további jelentős és tartós erősödés a forintpiacon, a magyar valuta hosszabb távon a jelenlegi árfolyama közelében mozoghat - véli az elemzők többsége az elmúlt két-három hét nagy rallija után. Ha nem most utazunk, nem igazán éri meg tehát a pénzváltókhoz rohanni, a forintbefektetések hozama még néhány százalékos gyengülés esetén is magasabb lehet, mint a külföldi devizáké.
Nem lehet túl boldog az, aki a kora tavaszi forint-mizéria idején euróba vagy svájci frankba menekítette a pénzét. Akkortájt mélyponton volt a nemzetközi befektetői hangulat, óriási volt a bizonytalanság, hazánkat pedig a válság egyik leggyengébb láncszemeként értékelték. A magyar állampapír piac befagyott, a csődtől csak az IMF kölcsöne óvott meg minket, a külföldiek inkább menekítették innen a pénzüket, nemhogy befektettek volna. Ez lényegében egész térségünkre igaz volt, a megfogyatkozott pénzpiaci tőke a biztosat kereste és kerülte a kockázatot.
Feltámadt a forint
A légkör azóta jelentősen megváltozott. A sok ijesztő prognózis után szivárogni kezdtek a derűlátóbb elemzések, majd az első kevésbé rossz hírek, a mély pesszimizmusba belefáradt piacok pedig kapva kaptak ezeken. A hangulati inga felfelé lengett ki, és az optimizmus kisebb hullámzásokkal mindmáig kitart. A tőzsdék évtizedek óta nem látott, hónapok óta tartó meredek emelkedést produkáltak, az amerikai indexek például 40 százalékkal emelkedtek. Az általános bizalom növekedés különösen élénkítően hatott az addig nagyon óvatosan kezelt közép-kelet-európai pénzpiacokra. Mivel ezek részesedése a nemzetközi pénzmozgásban minimális, az érdeklődés viszonylag kismértékű erősödése is jelentős eredményt hozott. A részvényárfolyamok a régió valamennyi országában megugrottak, a BUX az év eleji mélyponthoz képest június végére 70 százalékkal lett magasabb.
Ezzel párhuzamosan az itteni devizák is fokozatosan erősödtek, közülük is legjobban a forint, amely korábban a többieknél látványosabban gyengült. Ennek nyomán az euróval szembeni 320-as szintről a héten 270 alá jutott, a kurzusa tehát mintegy 20 százalékkal emelkedett. /Túl erősnek persze így sem mondható, ne feledjük, hogy pontosan egy évvel ezelőtt 230 körül mozgott az árfolyam, aminek az árát az exportra termelő cégek fizették meg./ A forint feltámadása szinte mindenkinek jól jön, a devizahiteleseknek csakúgy, mint az adósságterheket nyögő költségvetésnek. Az inflációra is jótékony hatással van, az importárak csökkennek, beleértve az energiahordozókat is, bár ez egyelőre a fogyasztói árakban nem tükröződik, de ennek a forgalmi és jövedéki adóemelés és a sajátos árképzési rendszer az oka.
Ez utóbbiak ellenére számíthatunk arra, hogy az üzemanyagárak a mostani nagy ugrás után némileg csökkenni fognak, követve a forinterősödés és a világpiaci nyersolajár trendjét. Az áram ára is csökkenhet októbertől, a lakossági gázárnak meg egyenesen zuhannia kell, hacsak a kormány nem inkább a költségvetést akarja erősíteni a különbözettel. Ha valóban marad nagyjából a forint jelenlegi árfolyama, a büdzsé olyan tartalékhoz jut, ami garantálja a hiánycél teljesülését még akkor is, ha a gazdaság valamivel rosszabbul teljesít a vártnál. Ez viszont növelni fogja a hazánkkal szembeni külső bizalmat, ami kedvezően hat a pénzpiacunkra és a pénzügyi egyensúly alakulására is.
Sok a bizonytalansági tényező
Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy a nemzetközi gazdasági folyamatok alakulásában még sok a bizonytalansági tényező, és a túlzott optimizmus könnyen visszaüthet. Már mindenki a kilábalás kezdetéről beszél, de egy-egy rossz adat erős hangulati ingadozáshoz vezethet. A mélyponton az elemzők szerint túl vagyunk, de a recesszió leküzdése még előttünk áll, és a befektetők ennek nehézségeit is beárazzák. Éppen ezért az elmúlt hónapokhoz hasonló gyors árfolyamemelkedések nem várhatók, sőt sokak szerint a nyár a korrekciók időszaka lesz, komoly kilengésekkel. Ezek azonban nem fordítják meg a kedvező trendeket, csak fékezik azokat.
A forint árfolyama alapvetően a nemzetközi légkör alakulását tükrözi majd a jövőben is. A kedvező hazai hírek, az adócsomag elfogadása, a rendkívül jó külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg erősíthetik, vagy az esetleges gyengülést mérsékelhetik. A szakértők a külső és belső tényezőket figyelembe véve azt jósolják, hogy valutánk az elkövetkező fél évben a jelenlegi szint körül őrzi meg az értékét, 3-4 százalékos kilengésekkel. Ez módot adhat a Nemzeti Banknak a gazdaság egészét fékező magas alapkamat szint 1-2 százalékos csökkentésére.