Nem egyeztek meg, a szegények meg szívnak
Nem támogatta az alapvető élelmiszereket terhelő áfa 20 százalékról 5 százalékra való csökkentését az Országgyűlés Költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága szerdai ülésén.
A fideszes és kereszténydemokrata képviselők által benyújtott javaslat tárgysorozatba vételét a kormány sem támogatta, amit Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára az indítvány költségvetési hatásával indokolt és azzal, hogy ez egyéb szabályozási problémákat vetne fel.
Az alacsonyabb áfa-kulcs miatti bevételkiesés július 1-jétől való bevezetés esetén 122 milliárd forint lenne, egész éves hatása pedig 252 milliárd forint - mondta. Hozzátette: a közösségi jog bázisán nem lehet egymással versengő termékekre eltérő áfa-kulcsot alkalmazni. Példaként a marha- és bárányhúst említette (az előbbire érvényes lenne a kedvezményes kulcs, az utóbbira nem).
A Fidesz és a KDNP szerint a javaslat elfogadása esetén a magyar családok átlagosan havi négyezer forintot takaríthatnának meg. Mádi László (Fidesz) a javaslat mellett érvelve emlékeztetett: évtizedekig működtek eltérő kulcsok, s nehéz ugyan, de meg lehet húzni a határt.
Horn Gábor (SZDSZ) szerint fedezetet lehetne találni, a javasolt megoldás azonban rossz, mert szociális problémákat akar az áfarendszeren belül megoldani. A képviselő szerint célzott megoldásra volna szükség, azonban az érintett termékek kivétele a normál kulcs alól mindenkit érintene - írta az MTI.
Az élelmiszerek alacsonyabb kulcsának szociális célzottsága nagyon jó - reagált erre Mádi László -, mert a szegényebb csoportok élelmiszerfogyasztása arányaiban nagyobb, ezért az alacsonyabb áfa-kulcs a rászorulók helyzetén nagyobb arányban javítana. Ráadásul nem járna adminisztrációval és egyéb költséggel, mint a szociális juttatások, amelyek bürokratikus költsége magas - mutatott rá.
A bizottság végül 14/13 arányban elutasította az indítványt.